Restauracja na Starym Mieście musiała odsunąć swój ogródek od sąsiedniej kamienicy, której stan grozi zawalaniem [ZDJĘCIA]

Restauracja Pub U Szewca musiała odsunąć swój ogródek letni od kamienicy przy ul. Grodzkiej 16
Restauracja Pub U Szewca musiała odsunąć swój ogródek letni od kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 | fot. Dominik Wąsik

Właściciel restauracji Pub U Szewca musiał przesunąć swój ogródek gastronomiczny od sąsiedniej kamienicy przy ul. Grodzkiej 16, bo ta według nadzoru budowlanego, grozi zawalaniem.

Pub U Szewca musiał odsunąć ogródek od zagrożonej kamienicy

Chodzi o kamienicę przy ul. Grodzkiej 16, na której elewacji w ubiegłym roku zawisł baner. Widnieją na nim karykatury prezydenta Lublina, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. O tym pisaliśmy tu: Wielki baner na kamienicy Starego Miasta z hasłem „Lublin – Beton miasto degradacji”. Jedna z karykatur przedstawia prezydenta Lublina

Właściciel restauracji Pub U Szewca, która to bezpośrednio sąsiaduje z tą kamienicą, nie otrzymał zgody na ustawienie ogródka letniego (gastronomicznego) przed kamienicą przy ul. Grodzkiej 16, ze względu na wyłączenie ww. kamienicy z użytkowania decyzją PINB m. Lublin z dnia 05.10.2023 r., z uwagi na zagrożenie dla życia lub zdrowia. Warto przypomnieć, że w tej kamienicy nadal działają restauracje Św. Michał i Queen Mama.

„Kamienica położona w Lublinie przy ul. Grodzkiej 16 jest w sposób faktyczny wyłączona z użytkowania. Żadne postronne osoby nie powinny przebywać w tym budynku. Dalsze użytkowanie tegoż obiektu może narazić zarządcę sądowego sprawującego nadzór nad tym budynkiem na odpowiedzialność karną oraz cywilną – w przypadku powstania szkody na osobie” – mówi Anna Ostańska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin.

Restaurator otrzymał wyłącznie zgodę na ustawienie ogródka letniego przed kamienicą przy ul. Grodzkiej 18, gdzie działa jego restauracja. Zarząd Dróg i Mostów dał jednak warunek: ogródek musiał zostać przesunięty w prawo o 3 metry od zagrożonej kamienicy (ul. Grodzka 16 – red.), a nad drzwiami do restauracji musiało pojawić się zadaszenie, zabezpieczające dojście do ogródka letniego.

„Organizujemy ogródek letni przed Pubem U Szewca od 25 lat. W tym roku otrzymaliśmy pismo nakazujące nam odsunięcie ogródka od kamienicy Grodzka 16 o 3 metry w związku ze złym stanem technicznym tego budynku, który grozi zawaleniem. Jest to dla nas bardzo niekorzystna decyzja, gdyż straciliśmy 3 stoliki, które co roku były oblegane w sezonie letnim” – komentuje Mariusz Machlarz, współwłaściciel Pubu u Szewca.

I dodaje: „W kontekście tej decyzji nasze zdziwienie budzi fakt ciągłego użytkowania sąsiedniej kamienicy. Nakazuje nam się odsunięcie od niej o 3 metry, a jednocześnie funkcjonuje ona bez zmian, ciągle przychodzi tam wielu ludzi, mimo że przecież grozi zawaleniem. Niezrozumiałe jest, dlaczego nadzór budowlany nie podejmuje żadnych skutecznych działań w tej sprawie. Ludzie nie wiedzą, że sąsiednia kamienica grozi zawaleniem. Pytają nas, dlaczego nasz ogródek wygląda inaczej w tym roku. Gdy opisujemy sytuację, są bardzo zdziwieni, że kamienica grożąca zawaleniem normalnie funkcjonuje”.

ZDJĘCIA

Przesunięty ogródek letni Pubu U Szewca o 3 metry od kamienicy przy ul. Grodzkiej 16
Przesunięty ogródek letni Pubu U Szewca o 3 metry od kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 | fot. Dominik Wąsik
Ogródek gastronomiczny przed Pubem U Szewca
Ogródek gastronomiczny przed Pubem U Szewca | fot. Dominik Wąsik

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Słabi urzędnicy – słabe państwo. Dlaczego żaden urzędnik nie ponosi za taki cyrk odpowiedzialności ? To trwa latami