Wielki baner na kamienicy Starego Miasta z hasłem „Lublin – Beton miasto degradacji”. Jedna z karykatur przedstawia prezydenta Lublina

Baner na kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na Starym Mieście
Baner na kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na Starym Mieście | fot. Dominik Wąsik

Zarządcy kamienicy przy ul. Grodzkiej 16, któremu nie podoba się powstająca po sąsiedzku inwestycja, zdecydował o powieszeniu wielkiego baneru z hasłami sprzeciwu wobec „betonowania Starego Miasta”. Jedna z zamieszczonych na nim karykatur przedstawia prezydenta Lublina.

Baner na kamienicy Grodzka 16

Przed kilkoma dniami na zabytkowej kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na Starym Mieście zawisł wielki baner. Widnieją na nim karykatury prezydenta Lublina, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. Na górze baneru umieszczono napis „Kto odpowiada za betonową panoramę Starego Miasta w Lublinie w 2023 roku?”, a na dole „Lublin – Beton miasto degradacji”.

Pełnomocnik zarządcy kamienicy przy ul. Grodzkiej 16, mecenas Bartosz Lewandowski powiedział Radiu Lublin, że baner ma zwrócić uwagę na rozbudowę obiektu sąsiadującego z Grodzką 16 (na którą zgodę wyraził Wojewódzki Konserwator Zabytków – przyp. red.), która miała spowodować znaczne szkody w jego nieruchomości oraz problem nękania zarówno zarządcy, jak i mieszkańców samej nieruchomości Grodzka 16 w związku z oprotestowywaniem budowy.

Przypomnijmy, że to właśnie w tej kamienicy w grudniu 2022 r. wybuch pożar w kuchni restauracji Św. Michał – pub regionalny (więcej: Pożar popularnej restauracji w centrum Lublina). Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin prowadzi postępowanie dotyczące zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń zajmowanych przez pub „Święty Michał” na pierwszym i drugim piętrze kamienicy przy ul. Grodzkiej 16.

„Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego miasta Lublin w stosunku do rzeczonego budynku prowadzi postępowanie w zakresie robót budowlanych wykonanych bez pozwolenia na budowę – usuniecie ścian konstrukcyjnych. Z uwagi na permanentne niewpuszczanie przez zarządcę sądowego inspektorów nadzoru budowlanego, którzy zobligowani są do przeprowadzenia niezbędnej kontroli, wskazane postępowania nie zostały zakończone. Inspektor zobowiązał zarządcę sądowego przedmiotowej kamienicy do wykonania ekspertyzy w zakresie podanych wcześniej samowolnych robót budowlanych” – czytamy w przesłanej do naszej redakcji odpowiedzi.

Jest reakcja Urzędu Miasta

Urząd Miasta Lublin zareagował na umieszczony baner, na którym widnieje karykatura prezydenta Lublina. W przesłanej do naszej redakcji odpowiedzi wynika, że kamienica jest wpisana do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego, a baner został powieszony bez niezbędnych zezwoleń. W tej sprawie zlecono interwencję Straży Miejskiej.

„Niezależnie od działań, jakie podejmie Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wystosowaliśmy wezwanie do natychmiastowego usunięcia banneru z zastrzeżeniem skierowania sprawy na drogę sądową w przypadku niezastosowania się do tego wezwania, gdyż incydent ten dotyczy wyjątkowego obszaru – cennej, zabytkowej tkanki Starego Miasta, wpisanego na listę Pomników Historii” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Zdjęcia

Baner na kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na Starym Mieście
Baner na kamienicy przy ul. Grodzkiej 16 na Starym Mieście | fot. Dominik Wąsik

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Prezydent Żuk odpowiada za betonoze Lublina razem ze swoją Rada która bym posadził na godzinę w słoneczny dzień na Placu Litewskim.

 2. To już nie jest Lublin ! Tylko fabryka betonu . Gdzie się podziało nas e zielone miasto ,którym się zachwycali zagraniczni turyści?

 3. W KOŃCU KTOŚ GŁOŚNO MÓWI O UCZCIWOŚCI I DOBRYCH ZAMIARACH BANDY OKUPUJĄCEJ LUBELSKI MAGISTRAT…

 4. Bo i racja. Betonowa panorama. Wystarczy popatrzeć chociażby na nową budowlę na Placu Rybnym. Nijak się ma do staromiejskiej zabudowy, sąsiednia kamienica pęka (tonybetonu i ciężki sprzęt najwyraźniej temu się przysłużyły), a odstrony ul. Furmańskiej klocek górujący nad Starym Miastem wręcz straszy i zasłania zabudowę. Jakim cudem na taki koszmarek pozwolił konserwator zabytków?
  Kolejne rażące miejsce to Centrum Spotkania Kultur
  I płac pod nim….
  Można więcej wymieniać, ale co to da?

 5. Tu Społeczny Aktywator Praworządności.
  Można wykupić miejsca na billboardach przy wjeździe do Lublina. Będzie legalnie.
  Ja cegiełkę dorzucę.
  Inni też.