Przedszkola i szkoły z Lublina już teraz zapewniają edukację dla blisko 450 dzieci uchodźców z Ukrainy. Cudzoziemcy mogą liczyć m.in. na bezpłatne lekcje języka polskiego.
Dzieci z Ukrainy rozpoczynają naukę w szkołach w Lublinie
Do przedszkoli i szkół działających na terenie miasta Lublin, przed dniem 24 lutego, uczęszczały 843 osoby z Ukrainy, w tym do szkół i placówek prowadzonych przez miasto Lublin – 396 (przedszkola – 25, szkoły podstawowe – 256, licea ogólnokształcące – 31, szkoły zawodowe – 84), do jednostek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego – 447.
Jak poinformowała nas Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie, dotychczas (stan na 11 marca, godz. 8:00) łącznie 447 dzieci i młodzieży z Ukrainy zostało przyjętych do przedszkoli i szkół prowadzonych przez miasto Lublin. Wśród nich jest 68 przedszkolaków, 364 uczniów szkół podstawowych i 13 uczniów liceów ogólnokształcących i 2 techników.
„W celu zapisania dziecka do szkoły lub przedszkola należy złożyć wniosek o przyjęcie oraz okazać dokumenty potwierdzające dane osobowe, np. paszport, akt urodzenia, w przypadku przyjęcia do szkoły, w miarę możliwości, również dokument potwierdzający etap edukacji (świadectwo, zaświadczenie)” – informuje Izolda Boguta. „Jeżeli takiego dokumentu nie ma, należy napisać oświadczenie o sumie ukończenia lat nauki ze wskazaniem placówki, do której uczeń uczęszczał” – dodaje.
O przyjęciu ucznia do szkoły decyduje dyrektor szkoły.
Oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy
„Z myślą o uczniach z Ukrainy, którzy wymagają dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych, a także dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia, podjęte zostały działania zmierzające do uruchomienia oddziałów przygotowawczych. Nauczanie w oddziale przygotowawczym jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów” – mówi Boguta.
W Lublinie stworzone zostaną oddziały łączone dla klas I-III, IV-VI i VII-VIII, a także dla klas I i II liceum ogólnokształcącego, klas I-III technikum i branżowej szkoły I stopnia, klas III i IV liceum ogólnokształcącego i klas III-V technikum. Na ten cel przeznaczono dwie placówki szkolne. Jak przekazuje ratusz, „termin rozpoczęcia działalności oddziałów przygotowawczych uzależniony jest od zainteresowania stosownej grupy uczniów”.
Jeden z oddziałów przygotowawczych zostanie uruchomiony w Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Ireny Kosmowskiej 3.
Dodaj swój komentarz