Jeden bilet na komunikacje miejską, autobus i pociąg? Trwają rozmowy

IMG 20160923 061517 e1479384491797
cof

Zarząd Transportu Miejskiego pracuje nad nowym systemem biletu elektronicznego. Nowy system będzie umożliwiał obsługę transportu zbiorowego, czyli zintegrowanie z pociągami czy autobusami.

Nowy system biletu elektronicznego będzie dalej obsługiwany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Ma być przeznaczony dla transportu zbiorowego, jednakże jego otwarta formuła umożliwi włączenie do niego także innych przewoźników m.in.: Przewozy Regionalne czy PKS.

– W związku z perspektywą unijną prowadzimy działania zmierzające do wymiany nośnika jak i oprogramowania obecnej Karty Biletu Elektronicznego. Plany obejmują integrację biletu z innymi przewoźnikami, w tym z przewoźnikami autobusowymi czy koleją. Aktualnie prowadzone są rozmowy – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Bilet zintegrowany pozwoliłby pasażerom podróżować komunikacją miejską, pociągami czy autobusami na jednym bilecie. Ten system ma ułatwić pasażerom poruszanie się po mieście jak i w regionie. W ramach tego biletu powstać ma również wspólna polityka rabatową dla pasażerów, którzy by skorzystali z tej oferty.

– Wdrożenie zintegrowanego biletu elektronicznego musi być poprzedzone budową przystanków przesiadkowych oraz węzłów komunikacyjnych z parkingami, jako elementami zachęcającymi do korzystania z transportu zbiorowego – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta Lublin.

Wspólny bilet będzie uzupełnieniem pozostałych projektów planowanych do realizacji w ramach PO PW oraz ZIT RPO WL 2014-2020, służących integracji komunikacji publicznej, przy czym np. część biletomatów będzie zainstalowana w węzłach przesiadkowych, które powstaną w latach 2019 – 2021.

Wdrożenie system biletu elektronicznego obejmuje następujące elementy: informatyczny system dystrybucji i kontroli biletów oraz system personalizacji kart (terminale, oprogramowanie), wymianę nośników (kart) biletu elektronicznego, wymianę urządzeń do kontroli biletowej, zakup i instalacja biletomatów czy doposażenie pojazdów w urządzenia niezbędne do obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej.

Zgodnie z harmonogramem projektu realizacja tego zadania planowana jest w od połowy 2019 r. do końca 2021 r.

(fot. Dominik Wąsik)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.