Jarmark Jagielloński 2018 w Lublinie. Koronki motywem przewodnim [PROGRAM]

Eugienia Wieczorek gościem tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego | fot. organizator

Koronki w każdej postaci będą motywem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego. Wydarzenie co roku przyciąga do Lublina tysiące turystów.

Jarmark Jagielloński nawiązuje do dawnych jarmarków podczas, których można było zakupić produkty u wystawców z całej Europy. Po raz dwunasty będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego są koronki. Klockowe, czółenkowe, robione na szydełku – tradycyjne koronki w każdej postaci będziemy mogli obejrzeć na wystawach, nabyć na Jarmarku Rękodzielniczym czy nauczyć się ich wykonywania podczas warsztatów.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

– Pod wspólnym hasłem „koronka” kryje się wiele technik. Wśród nich znaleźć możemy nie tylko wyroby szydełkowe wykonywane różnymi rodzajami ściegów, ale także m.in. koronki klockowe czy czółenkowe. Każda z technik pozwala na uzyskanie innych efektów, które razem z regionalnym zróżnicowaniem wzornictwa czy zastosowań koronki, tworzą bogactwo polskich tradycji koronkarskich – mówi Bartłomiej Drozd, koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Do Lublina przyjadą więc koronkarki z całej Polski, a także ze Słowacji i Litwy. Wśród gości nie zabraknie Eugenii Wieczorek z Jarocina, która zajmuje się wykonywaniem koronki czółenkowej, tak zwanej frywolitki, charakterystycznej dla Wielkopolski.

Jarmarka Jagielloński 2018

Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, śpiew i taniec. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele, które swoje umiejętności zaprezentują również podczas uwielbianych przez wszystkich nocnych potańcówek.

Potańcówki Jarmarkowe | fot. Bartek Żurawski

Cały program oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie jarmarkjagiellonski.plWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.