Jak z Lublina do Bratysławy. Tyle dróg objętych zimowym oczyszczaniem. Miasto ogłasza gotowość służb

Odśnieżanie ulic Lublina
Odśnieżanie ulic Lublina | fot. Dominik Wąsik

1 listopada 2022 r. oficjalnie rozpoczął się sezon zimowy na ulicach Lublina. Miasto, jak co roku, jest przygotowane na nadejście opadów śniegu i pojawienie się gołoledzi. Zimowym oczyszczaniem objęte jest około 685 km dróg – to tyle, co odległość z Lublina do Bratysławy na Słowacji.

Jak co roku dla mieszkańców Lublina przygotowany został pakiet informacji, w jaki sposób likwidowane będą oblodzenia nawierzchni i usuwany śnieg z chodników. Miasto zapewnia, że w tym roku zima nie zaskoczy drogowców. Choć długoterminowe prognozy pogody nie wskazują na razie na możliwość opadów śniegu w Lublinie, samorząd już przygotował się na nadejście warunków atmosferycznych utrudniających poruszanie się po mieście.

685 km dróg, 507 tys. m2 chodników i parkingów, 780 przystanków

Sezon zimowy na ulicach Lublina potrwa od 1 listopada 2022 r. do 31 marca 2023 r. Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Mostów, a za tereny miejskie, które nie są drogami – Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Planowym zimowym oczyszczaniem objęte jest około 685 km dróg. To drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne – po których prowadzona jest komunikacja zbiorowa i o znaczącej roli na osiedlach czy wreszcie stanowiące dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej, np. szpitali.

Obowiązują trzy standardy odśnieżania. Pierwszym objętych jest ponad 219 km ulic, drugim – około 105 km, zaś trzecim – blisko 152 km ulic. Ponadto w stałym zimowym utrzymaniu pozostaje powierzchnia ponad 507 tys. m2 chodników, parkingów, schodów, kładek, skrzyżowań i dojść do przejść dla pieszych. Z kolei tereny poza pasem drogowym objęte stałym zimowym utrzymaniem podzielono na 4 rejony miasta. Ich łączna powierzchnia wynosi około 230 ha.

„Za każdy z rejonów odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest do dysponowania odpowiednim sprzętem i niezbędnymi materiałami do realizowania akcji, a także prowadzenia całodobowych dyżurów. Tereny niebędące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb, czy też po otrzymanym zgłoszeniu” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Za odśnieżanie 780 przystanków komunikacji miejskiej odpowiada MPK Lublin.

Nie za wszystko odpowiada miasto

Nie we wszystkich miejscach można jednak działać ze sprzętem do odśnieżania. Tak jest chociażby na drogach wewnętrznych należących np. do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, czy instytucji. Tam za odpowiedni stan nawierzchni odpowiadają właściciele bądź zarządcy poszczególnych nieruchomości.

Podobnie jest z chodnikami. Jeśli przylegają do nieruchomości (np. domu, sklepu, garażu, budynku szkoły itp.), to za ich utrzymanie zimowe odpowiada właściciel lub zarządca. Za chodniki na terenie spółdzielni mieszkaniowych odpowiadają spółdzielnie.

Kiedy na ulicach pojawią się pługosolarki?

W czasie okresu zimowego część sprzętu wraz z załogami znajduje się w stałej dyspozycji i przystępuje do akcji niezwłocznie po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Co więcej, sprzęt wyjeżdża na ulice nawet wcześniej – dysponując aktualnymi prognozami i mając na uwadze spadek temperatury poniżej zera, nawierzchnia jezdni posypywana jest środkami chemicznymi wcześniej, by zminimalizować ryzyko oblodzenia.

„Wykorzystywane są do tego systemy monitoringu wizyjnego, sieć stacji pogodowych oraz programy analityczne. Miasto ma również podpisaną umowę na świadczenie usługi indywidualnej osłony meteorologicznej obejmującą m.in. codzienne prognozy, ostrzeżenia i analizy meteorologiczne oraz stały całodobowy kontakt z dyżurnym meteorologiem” – informuje Justyna Góźdź.

Przy pojawieniu się opadów śniegu do stale dyżurujących jednostek dołączają kolejne załogi, tak by w ciągu 2-5 godzin sprzęt pracował na ulicach. Czas interwencji zależy od standardu odśnieżania, do którego dana ulica lub rejon został przypisany.

Sprzęt gotowy na zimę

Do utrzymania podstawowego układu komunikacyjnego w Lublinie gotowych jest 94 pojazdów. W tym 39 dużych solarek opłużonych, 14 solarek małych, 6 ciągników o mocy powyżej 75KM, 16 ciągników o masie 1,9 ton, 7 ładowarek, 4 równiarki lub pługi wirowe i 8 samochodów do wywozu śniegu.

Wykonawcy zgromadzili do tej pory 4 tys. ton soli drogowej, 2250 kg chlorku wapnia technicznego. W przypadku piaski i solanki nie ma większych zapasów, ponieważ mają być wykorzystywane według potrzeb wykonawców.

„Wszystkie materiały wykorzystywane do zimowego utrzymania dróg są uzupełniane w miarę zużycia i według bieżących potrzeb” – zaznacza Góźdź.

Dlaczego, mimo że pada śnieg, pojazdy jeżdżą z podniesionymi pługami? W umowach zawartych z poszczególnymi wykonawcami każdy z nich posiada swój rejon działania i nie może wykonywać czynności na ulicy, za którą odpowiada inny wykonawca.

Koszty utrzymania zimowego

Bezpośredni wpływ na koszty zimowego utrzymania miasta mają warunki atmosferyczne. W sezonie 2021/2022 na akcję zimowego utrzymania dróg i terenów poza pasem drogowym przeznaczono ponad 5 mln zł.

Gdzie zgłosić potrzebę odśnieżenia ulicy czy chodnika?

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów:

  • w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
  • w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w zakresie miejsc parkingowych – tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
  • w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.