Przygoda, przyjaciele, zabawa, wyjazdy, zbiórki – scouting w XXI wieku. Jak wygląda dzisiejsze harcerstwo oraz działanie organizacji ZHR?

Obóz harcerski w lesie
Obóz harcerski w lesie | materiały nadesłane

Harcerstwo zaczęło powstawać na początku XX wieku. Za prekursora na świecie uważamy brytyjskiego generała Roberta Baden-Powella. W 1907 roku na wyspie Brownsea odbył się pierwszy w historii obóz harcerski właśnie pod jego przywództwem. Rok później wydał książkę „Scouting for boys” (Skauting dla chłopców), na której mocno wzorowane jest dzisiejsze harcerstwo. Te do Polski dotarło w 1910 za sprawą Andrzeja Małkowskiego i jego żony Olgi.

Zabawa, przygoda, ale nie tylko! Jakie są cele ZHR-u?

W Polsce istnieje kilka organizacji harcerskich, jednak skupmy się na jednej. ZHR, czyli Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, powstało dość późno w stosunku do początków harcerstwa w Polsce, bo w 1989 roku (obecnie ma niecałe 34 lata). Działa nieprzerwanie do dziś. Organizacja (oraz całe harcerstwo) ma za zadanie przez przygodę oraz dobrą zabawę uczyć młodych ludzi zaradności, oraz tego, jak poradzić sobie w dzisiejszym świecie, gdy dorosną i będą musieli martwić się sami o siebie. Jako harcerze jesteśmy chętni do pomocy oraz służby ludziom i ojczyźnie. Wbrew wyobrażeniom, harcerze są bardzo biegli w tematach technicznych, również przez to, że ZHR stara się podążać z duchem czasu, aby nie być przestarzałym w swoim działaniu.

Podziały w organizacji. W jakich grupach działamy?

Do ZHR-u mogą dołączyć w zasadzie wszyscy. W organizacji istnieje kilka pionów, które dzielą osoby wiekowo. Są to:

  • zuchy – około 7-11 lat
  • harcerze – około 11-15 lat
  • wędrownicy – około 15-18 lat

Podziały ze względu na wiek występują przede wszystkim dlatego, że każda grupa wiekowa ma swoje cele, interesuje się innymi rzeczami, przygodę przeżywają w różny sposób.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej dzieli się również na dwie części, ze względu na płeć. Działamy w systemie niekoedukacyjnym. Oczywiście, nieraz zdarza się, że zarówno chłopcy, jak i dziewczęta jeżdżą razem na obozy. Jest to spowodowane tym, podobnie jak w przypadku podziału na wiek, różnym zapotrzebowaniem i innymi zainteresowaniami. Przewodniczącym całej organizacji jest hm. Karol Siergiej. Naczelniczką pionu żeńskiego jest hm. Justyna Kralisz, natomiast męskiego hm. Michał Markowicz. W dalszych etapach ZHR wygląda podobnie do naszego systemu administracyjnego. Chorągwie są odpowiednikami województw, hufce – powiatów, natomiast drużyny – gmin, miast (oczywiście w jednym mieście z reguły funkcjonuje wiele drużyn), drużyny dzielą się jeszcze na mniejsze jednostki – zastępy, które są najważniejszą jednostką w harcerstwie. Każdy z tych szczebli ma swojego szefa, dowódcę.

Zbiórki, czyli cotygodniowe spotkania

Na co dzień działamy w małych, kilkuosobowych grupach, czyli zastępach. To w nich harcerze spotykają się co tydzień na zbiórki organizowane przez zastępowego. Mniej więcej raz w miesiącu odbywają się zbiórki drużyny (w której skład wchodzi kilka zastępów). Jednak narasta pytanie, co robimy na takich zbiórkach? Podstawową metodą harcerska jest gra terenowa. Harcerze podczas takiej gry mają za zadanie nieraz rozwiązywać zagadki lub po prostu dojść do jakiegoś wyznaczonego celu. Często działają na podstawie mapy, którą muszą umieć odczytywać, aby odnaleźć się w terenie.

Aktywności w czasie przerwy od nauki – wyjazdy w pigułce

W wakacje odbywają się obozy, które spędzamy pod namiotami w lesie. Taki wyjazd trwa najczęściej trochę ponad 2 tygodnie. Cała przygoda polega na tym, że wszystko, co używamy, musimy zbudować sobie sami z drewna, od łóżek (tzw. pryczy), po rzeczy i miejsca codziennego użytku takie jak kuchnia, jadalnia. Podczas takiego obozu ma miejsce wiele zajęć (np. pierwsza pomoc) oraz, jeśli chodzi o chłopców, z reguły gry terenowe połączone ze sobą historią, fabułą, aby harcerze mogli poczuć się jakby wszystko, co dzieje się w grze, miało miejsce naprawdę. W ferie zimowe wyjeżdżamy na tak zwane zimowiska. Są to wyjazdy same w sobie niewiele różniące się od obozu, z wyjątkiem miejsca wypoczynku (z reguły śpimy w szkole) i długości trwania (zimowisko najczęściej trwa kilka dni, nie dłużej niż tydzień).

Zlot harcerzy
Zlot harcerzy | materiały nadesłane

Co najważniejsze, wszyscy jesteśmy wielką rodziną!

ZHR jest sporą organizacją zrzeszającą około 20 tysięcy harcerek i harcerzy, to jesteśmy w stanie się porozumieć, pomimo nieraz różnych metod działania. W roku 2019 odbył się ogólnopolski zlot organizacji – Jubileuszowy Zlot Trzydziestolecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, na którym pojawiło się około 6 tysięcy osób! Był to znakomity czas, aby zapoznać się z harcerzami z innych części kraju, z którymi nie widujemy się codziennie. Można było ujrzeć wiele nieznanych dotąd zwyczajów. Wszyscy odkryliśmy, że wiele nas różni, ale jeszcze więcej łączy, ponieważ dążymy do tego samego celu – doskonałości.

Jak do nas dołączyć?

Wszystkie chętne osoby, które chciałyby dołączyć do harcerstwa i przeżyć wspaniałą przygodę, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego – [email protected]

Kilka słów o autorze

Nazywam się Filip Sokołowski, mam 18 lat. Działam w harcerstwie od 2015 roku. Jestem drużynowym 3 Lubelskiej Drużyny Harcerzy „Bastion” od listopada 2021. Obecnie posiadam stopień Harcerza Orlego, a dążę do uzyskania pierwszego z 3 stopni instruktorskich – przewodnika.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.