W woj. lubelskim powstają izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem

Polowa izba przyjęć w czasie ćwiczeń przed Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim Jana Bożego w Lublinie | fot. Katarzyna Link/LUW

Niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria. Będą w nich przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych.

Obiekty, które będą pełnić rolę izolatoriów wskazał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Chodzi o to, aby znajdowały się blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie opiekował się izolowanymi pacjentami.

W województwie lubelskim przy 8 szpitalach zostały powołane izolatoria. Przebywają w nich pacjenci, którzy mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, ale nie wymagają hospitalizacji. Dzięki temu nie zajmują oni miejsc w szpitalach zakaźnych, przeznaczonych do ratowania osób, mających silne objawy.

Izolatoria powstały przy szpitalach w: Puławach, Łukowie, Białej Podlaskiej, Lublinie (Hotel Huzar), Chełmie, Tomaszowie Lubelskim oraz Biłgoraju. Są to izolatoria kategorii B, czyli przebywają w nich pacjenci, u którzy stwierdzono zakażenie koronawirusem, przechodzą go bezobjawowo albo z objawami, które nie stanowią poważnego zagrożenia dla ich zdrowia.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Izolowani pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Za pobyt w izolatorium zapłaci Narodowy Funduszu Zdrowia.

Z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy na naszej stronie specjalną zakładkę KORONAWIRUS, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Lublinie i województwie lubelskim.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. w Zamościu oczywiście nikt się tym pewnie nawet nie zainteresował 😀