Inflacja znowu w górę! W styczniu wyniosła 9,2 proc.

rachunek paragon
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

Inflacja się nie zatrzymuje. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane, z których wynika, że w styczniu 2022 r. inflacja wyniosła 9,2 procent. To najwyższy jej poziom od listopada 2000 r.

Inflacja w styczniu 2022

Ceny towarów i usług w styczniu 2022 r. wzrosły o 9,2 procent w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia były wyższe o 1,9 procent.

„Dzisiaj GUS poinformował, że inflacja wynosi 9,2%. W stosunku do zapowiedzi 10-11% inflacji jest to lepsza informacja od negatywnych scenariuszy. Główne rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej weszły w lutym, a dzisiejsze wyniki dotyczą stycznia” – skomentował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Droższa energia i gaz przełożyły się na wyższe ceny niemal wszystkich produktów w polskich sklepach – w tym żywności. W lutym inflacja powinna być zauważalnie niższa z powodu czasowej obniżki VAT-u w Polsce. Przypomnijmy, że będzie ona obowiązywać do 31 lipca. Niższa stawka VAT dotyczy m.in. na żywności, nawozów i gazu.

„Od 1 lutego weszły dodatkowe bardzo duże obniżki Tarczy Antyinflacyjnej dotyczące cen paliw, 0% VAT na żywność, niższe podatki na gaz i prąd – liczymy, że to sprawi, że szczyt inflacyjny będzie niższy niż prognozy i, że efekty zobaczymy w odczycie za luty” – podkreślił Müller.

Komentarz ekonomistów inflacja styczeń

„Inflacja w styczniu wyniosła 9,2% (nasza prognoza i konsensus 9,3%). Tym razem większość miała rację. Od tej pory będzie już bardziej z górki, a wzrost cen w lutym wyraźnie spowolni. Ze strzępków podanych kategorii można złożyć, że inflacja bazowa (gdyby ją policzyć) przyspieszyła do około 6%. Efektów wtórnych było więc już w styczniu całkiem sporo. Prawdziwy szacunek poznamy dopiero w połowie marca, po zmianie wag” – napisali ekonomiści mBank Research.

„W styczniu mocno wzrosły ceny żywności (2,6% m/m) oraz nośniki energii (8% m/m). Zobaczyliśmy też pierwsze efekty działania Tarczy Antyinflacyjnej w zakresie cen paliw, które spadły o 4,4% m/m. Niestety inflacja bazowa dalej rośnie – wg naszych szacunków przyspieszyła do 6% r/r.” – skomentowali eksperci Analiz Pekao.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.