Inflacja w Polsce mocno w górę! W październiku wyniosła 6,8 proc.

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

GUS opublikował wstępny szacunek inflacji za październik, który przeraża nie tylko ekonomistów, ale przede wszystkim obywatelki, którzy muszą coraz głębiej sięgać do swoich portfeli. Inflacja w październiku wyniosła 6,8 proc.

Inflacja w październiku 2021 r. 6,8 procent

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8%(wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0)” – czytamy w komunikacie GUS.

W ujęciu rocznym ceny żywności wzrosły o 4,9 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,5 proc. Nośniki energii podrożały rok do roku o 10,2 proc., a mdm o 3 proc. Znaczne podwyżki objęły paliwa – aż o 33,9 proc. rdr. i 3,1 mdm.

Komentarz ekonomistów

„Inflacja w październiku wzrosła z 5,9% do 6,8%. Żywność +0,5% m/m, energia +3% m/m, paliwa +3,1% m/m. Prawie idealne trafienie. Wygląda na to, że zaważyły zaokrąglenia. Bazowa rośnie 4,2% -> 4,5%. 7-8% na początku 2022 roku w zasadzie pewne. Podwyżka stóp w listopadzie też” – napisali ekonomiści mBank Research.

„Wzrost cen nabiera tempa. W październiku inflacja CPI wzrosła do 6,8 proc. r/r, po raz kolejny w tym roku przebijając konsensus. Drożeje energia (paliwa, nośniki energii) oraz żywność. Rośnie także inflacja bazowa. RPP będzie kontynuować cykl. W najbliższą środę kolejna podwyżka stóp” – skomentowali eksperci Analiz Pekao.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.