IMGW: Nadciąga zmiana pogody. Przed nami deszczowy weekend 29-31.05.2020

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Nadchodzący weekend przyniesie intensywne opady deszczu. Deszczowo będzie zwłaszcza w niedzielę – wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na weekend 29-31 maja

Pogoda na piątek, 29 maja 2020

W piątek 29.05.2020 Polska będzie pomiędzy dwoma układami barycznymi: wyżem znad Morza Północnego i południowej Norwegii oraz niżem znad wschodniej Ukrainy. Zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane, tylko na południu i wschodzie duże z okresowymi opadami deszczu. Na Podkarpaciu mogą wystąpić burze z opadami deszczu do 20 mm i porywami wiatru do 60 km/h. Będzie dość ciepło. Temperatura maksymalna wyniesie od 16°C do 20°C, chłodniej będzie tylko nad morzem i w rejonach podgórskich: od 11°C do 15°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych.

Pogoda na sobotę, 30 maja 2020

W sobotę 30.05.2020 wschód Polski coraz bardziej będzie dostawać się pod wpływ niżu znad pogranicza Ukrainy i Białorusi. W związku z tym już nad ranem wzrośnie tam zachmurzenie do dużego i całkowitego, a na Lubelszczyźnie, południu Podlasia i wschodzie Mazowsza opady deszczu wyniosą 5-10 mm. W zachodniej części kraju będzie bardzo pogodnie, co dodatkowo przełoży się na niższą temperaturę powietrza (od 3°C do 6°C), a w Kotlinie Kłodzkiej wystąpią przymrozki (od -1°C do 1°C, przy gruncie spadek do -3°C). W ciągu dnia strefa opadów przemieści się dalej na zachód i południe, a sumy opadów od południa Podlasia i wschodu Mazowsza, przez Lubelszczyznę, południe Mazowsza, Kielecczyznę, po Karpaty wyniosą około 15 mm na 12 godzin.

Na Lubelszczyźnie dodatkowo prawdopodobne są wbudowane burze, co może wpłynąć na wzrost opadów do 20-25 mm. Należy jednak podkreślić, że modele nadal nie są zgodne co do dokładnych wartości i lokalizacji największych opadów. Przysuwający się do nas niż spowoduje także wzrost prędkości wiatru we wschodniej i północnej Polsce do umiarkowanego i dość silnego (od 10 km/h do 20 km/h) oraz z porywami do 60 km/h, z kierunków północnych. Silniejszy wiatr będzie dodatkowo potęgował odczucie chłodu, gdyż w południowej połowie kraju prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 9°C do 14°C; na pozostałym obszarze będzie to 14-18°C.

Pogoda na noc z soboty na niedzielę, 30-31 maja 2020

W nocy z soboty na niedzielę 30/31.05.2020 sytuacja będzie najbardziej dynamiczna, gdyż ośrodek niżowy przemieści się nad Lubelszczyznę, Podkarpacie i zachodnią Ukrainę. Spodziewamy się wówczas na południu i południowym wschodzie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowane sumy 12-godzinne wynoszą tam 30-35 mm. We wschodniej i północnej Polsce wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny (od 10 km/h do 20 km/h) oraz z porywami do 60 km/h, z kierunków północnych.

Pogoda na niedzielę, 31 maja 2020

W niedzielę 31.05.2020 ośrodek niżowy będzie stopniowo się wypełniać i odsuwać na południe. Opady w tym dniu będą nieco mniejsze, obejmą Karpaty i Sudety. Ze względu na kierunek wiatru będziemy obserwować zjawisko „dopierania do gór” i opady tam mogą sięgnąć 20-25 mm w ciągu 12 godzin. W Tatrach będzie padać śnieg. Z kolei na Lubelszczyźnie możliwe są burze z opadami deszczu do 15-20 mm. W strefie opadów temperatura powietrza nadal nie przekroczy 12-14oC, ale na pozostałym obszarze będzie od 17oC do 20oC. Wiatr stopniowo będzie słabł i tylko na północy pozostanie umiarkowany lub dość silny, w porywach do 55 km/h, z kierunków północnych.

Prognozowana sytuacja meteorologiczna będzie miała duży wpływ na sytuację hydrologiczną na południu i wschodzie Polski. Zapowiadane na weekend opady przyczynią się do poprawy sytuacji związanej z suszą. Będzie to widoczne szczególnie w przypadku Lubelszczyzny, gdzie w chwili obecnej notowane są stacje ze stanem wody poniżej średniego niskiego stanu z wielolecia (SNW) i z przepływem mniejszym niż średni niski przepływ z wielolecia (SNQ). W Małopolsce i na Podkarpaciu prognozowane opady mogą przyczynić się do wystąpienia wezbrań i lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach górskich. Rzeki na tych terenach zostały już zasilone przez niedawne intensywne opady. Ich stany wody znajdują się obecnie głównie w strefie stanów średnich. W weekend możliwe jest wydanie ostrzeżeń hydrologicznych (przekroczenie stanów ostrzegawczych) dla tych obszarów.

Opracowanie: Anna Woźniak, Michał Sikora-Le / IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.