Ile przystanków przejedziesz, za tyle zapłacisz. Biletowa rewolucja jeszcze w tym roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Opłata za ilość przejechanych przystanków, bilety okresowe na dowolną liczbę dni czy bilety 24-godzinne – od października pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie czeka biletowa rewolucja.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie szykuje się do wdrożenia nowego systemu biletu elektronicznego Lubika, który ma wejść w życie w październiku 2021 r. Zanim system zostanie uruchomiony, miejscy radni na majowej sesji rady miasta zajmą się przygotowanym projektem taryfy biletowej, którą publikujemy poniżej.

AKTUALIZACJA 27.05.2021:
► W tym roku czeka nas biletowa rewolucja. Radni zgodzili się na zmiany

Jeden przystanek poproszę

W ramach systemu oferującego nowe możliwości techniczne założono, że obok obecnie funkcjonującej taryfy w zakresie biletów czasowych (do kasowania) i okresowych, wprowadzona zostanie nowa, niedostępna dotychczas w Lublinie możliwość uiszczenia opłaty za przejazd tj. degresywna taryfa przystankowa (check-in/out).

„Taryfa przystankowa zakłada, że opłata za każdy kolejny przejechany przystanek (w przedziałach) będzie malała wraz z ilością przejechanych przystanków. Taryfa ta umożliwi pasażerom dokonanie opłaty za faktycznie wykonany przejazd, w myśl zasady: „płacisz za tyle ile jedziesz”” – wyjaśnia Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM w Lublinie.

Aby skorzystać z tej możliwości, pasażerowie będą musieli skorzystać z aplikacji mobilnej LUBIKA, w której wymagane będzie założenie konta i podpięcie karty płatniczej lub przelanie środków na wirtualny portfel. Cena za „bilet przystankowy” będzie uzależniona od ilości przejechanych przystanków – im więcej przejedziemy tym cena za przystanek będzie mniejsza.

„Założeniem bazowym było, by opłata za pierwszy przejechany przystanek wynosiła 0,80 zł, za drugi i trzeci odpowiednio: 0,60 zł i 0,50 zł, kończąc na 0,04 zł dla przejechanych przystanków z przedziału 16-29. W przypadku dłuższych podróży, tj. po przejechaniu 29 przystanków, w ramach jednego przejazdu, opłata za każdy kolejny przystanek nie będzie naliczana” – tłumaczy Fisz.

Bilet 24-godzinny

W segmencie biletów czasowych ZTM proponuje nowe czasy przejazdu, np. bilet krótkoczasowy 15-minutowy w cenie 2,80 zł, bilet 40-minutowy w cenie 3,60 zł, bilet 90-minutowy w cenie 4,40 zł oraz bilet 24-godzinny, o który postulowało wielu pasażerów w cenie 12 zł.

„W tym segmencie novum będzie całkowite uproszczenie zakupu biletu jednoprzejazdowego za pomocą karty zbliżeniowej. Będzie się to odbywało w bardzo prosty sposób, za pomocą kasownika EMV, który będzie dostępny w każdym pojeździe” – zapewnia Fisz.

Bilet okresowy na dowolną ilość dni

ZTM nie przewiduje zmian w zakresie wysokości opłat za bilety okresowe – pozostałyby na obowiązującym obecnie poziomie, „jednak w związku z wprowadzeniem biletu okresowego na dowolną liczbę dni, mogą być niewielkie różnice w wynikające z algorytmu ustalania cen pośrednich” – informuje ZTM.

Obok dotychczas funkcjonujących biletów 10-, 30-, 90- i 150-dniowych, pasażerowie będą mogli dokonać zakupu biletu na wybraną przez siebie, najbardziej korzystną liczbę dni, z przedziału od 10 do 300 (np. 27- czy 154 dni).

Ponadto, pasażerowie będą mieli dostęp do 55 szt. stacjonarnych automatów biletowych, 50 mobilnych automatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które nie miały takich urządzeń na wyposażeniu), 450 szt. kasowników EMV realizujących płatności zbliżeniowe, aplikacji LUBIKA oraz sklepu internetowego.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.