Ile przystanków przejedziesz, za tyle zapłacisz. Biletowa rewolucja jeszcze w tym roku

IMG 20161024 165033 e1479735393891
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Opłata za ilość przejechanych przystanków, bilety okresowe na dowolną liczbę dni czy bilety 24-godzinne – od października pasażerów komunikacji miejskiej w Lublinie czeka biletowa rewolucja.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie szykuje się do wdrożenia nowego systemu biletu elektronicznego Lubika, który ma wejść w życie w październiku 2021 r. Zanim system zostanie uruchomiony, miejscy radni na majowej sesji rady miasta zajmą się przygotowanym projektem taryfy biletowej, którą publikujemy poniżej.

AKTUALIZACJA 27.05.2021:
► W tym roku czeka nas biletowa rewolucja. Radni zgodzili się na zmiany

Jeden przystanek poproszę

W ramach systemu oferującego nowe możliwości techniczne założono, że obok obecnie funkcjonującej taryfy w zakresie biletów czasowych (do kasowania) i okresowych, wprowadzona zostanie nowa, niedostępna dotychczas w Lublinie możliwość uiszczenia opłaty za przejazd tj. degresywna taryfa przystankowa (check-in/out).

„Taryfa przystankowa zakłada, że opłata za każdy kolejny przejechany przystanek (w przedziałach) będzie malała wraz z ilością przejechanych przystanków. Taryfa ta umożliwi pasażerom dokonanie opłaty za faktycznie wykonany przejazd, w myśl zasady: „płacisz za tyle ile jedziesz”” – wyjaśnia Monika Fisz, rzecznik prasowy ZTM w Lublinie.

Aby skorzystać z tej możliwości, pasażerowie będą musieli skorzystać z aplikacji mobilnej LUBIKA, w której wymagane będzie założenie konta i podpięcie karty płatniczej lub przelanie środków na wirtualny portfel. Cena za „bilet przystankowy” będzie uzależniona od ilości przejechanych przystanków – im więcej przejedziemy tym cena za przystanek będzie mniejsza.

„Założeniem bazowym było, by opłata za pierwszy przejechany przystanek wynosiła 0,80 zł, za drugi i trzeci odpowiednio: 0,60 zł i 0,50 zł, kończąc na 0,04 zł dla przejechanych przystanków z przedziału 16-29. W przypadku dłuższych podróży, tj. po przejechaniu 29 przystanków, w ramach jednego przejazdu, opłata za każdy kolejny przystanek nie będzie naliczana” – tłumaczy Fisz.

Bilet 24-godzinny

W segmencie biletów czasowych ZTM proponuje nowe czasy przejazdu, np. bilet krótkoczasowy 15-minutowy w cenie 2,80 zł, bilet 40-minutowy w cenie 3,60 zł, bilet 90-minutowy w cenie 4,40 zł oraz bilet 24-godzinny, o który postulowało wielu pasażerów w cenie 12 zł.

„W tym segmencie novum będzie całkowite uproszczenie zakupu biletu jednoprzejazdowego za pomocą karty zbliżeniowej. Będzie się to odbywało w bardzo prosty sposób, za pomocą kasownika EMV, który będzie dostępny w każdym pojeździe” – zapewnia Fisz.

Bilet okresowy na dowolną ilość dni

ZTM nie przewiduje zmian w zakresie wysokości opłat za bilety okresowe – pozostałyby na obowiązującym obecnie poziomie, „jednak w związku z wprowadzeniem biletu okresowego na dowolną liczbę dni, mogą być niewielkie różnice w wynikające z algorytmu ustalania cen pośrednich” – informuje ZTM.

Obok dotychczas funkcjonujących biletów 10-, 30-, 90- i 150-dniowych, pasażerowie będą mogli dokonać zakupu biletu na wybraną przez siebie, najbardziej korzystną liczbę dni, z przedziału od 10 do 300 (np. 27- czy 154 dni).

Ponadto, pasażerowie będą mieli dostęp do 55 szt. stacjonarnych automatów biletowych, 50 mobilnych automatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które nie miały takich urządzeń na wyposażeniu), 450 szt. kasowników EMV realizujących płatności zbliżeniowe, aplikacji LUBIKA oraz sklepu internetowego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.