Ile kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych?

Ile kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych?
Materiał nadesłany

Korzystanie z opon bardzo często wiąże się z koniecznością ich wymiany. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której ogumienie uległo bezpowrotnemu uszkodzeniu. Najczęściej jednak wymiana dotyczy opon sezonowych. W przypadku posiadania jednego kompletu felg konieczne jest zdejmowanie opon zimowych i zakładanie letnich oraz odwrotnie, w zależności od sezonu, który nadchodzi. Czynnościami z zakresu takiej wymiany zajmują się pracownicy wyspecjalizowanych warsztatów wulkanizacyjnych. Wielu kierowców zastanawia się, jakie są koszty wymiany opon montowanych na felgach aluminiowych.

Wymiana opon na alufelgach i koszt takiej usługi

Trudno jest jednoznacznie wskazać koszt wymiany opon mocowanych na felgach aluminiowych. Jest on bowiem uzależniony od wielu czynników, takich jak rozmiar opon i felg, dodatkowe usługi, a także miasto i indywidualna polityka cenowa danego wulkanizatora. W zależności od wspomnianych wyżej czynników koszt wymiany jednej opony na feldze aluminiowej mieści się średnio w granicach od około 20 do ponad 40 zł za koło. Taką usługę możesz zamówić na https://www.24opony.pl/. Innymi słowy, wymiana całego kompletu to koszt na poziomie mniej więcej 160 zł. Cena może jednak często się zmieniać, dlatego warto spytać o nią wulkanizatora przed przystąpieniem do pracy.

Dodatkowe koszty związane z wymianą opon na felgach aluminiowych

Oczywiście felgi aluminiowe są bardziej wrażliwe na uszkodzenia, więc ich wymiana jest trudniejsza i droższa w porównaniu ze stalowymi odpowiednikami takich komponentów. Przedstawiona wyżej cena może nie być kosztem całkowitym. W ramach usługi wymiany wykonywane są również różne czynności dodatkowe, takie jak wyważanie kół oraz wymiana zaworu powietrza. Koszt gumowych wentyli to około 5 zł oraz 10 zł, jeśli mamy do czynienia z zaworami metalowymi i chromowanymi. Usługa wyważania zwykle kosztuje kilkanaście złotych. Droższa jest też wymiana opon wyposażonych w czujniki ciśnienia TPMS oraz ogumienia typu Run Flat przystosowanego do dalszej jazdy nawet po przebiciu.

Ile czasu zajmuje usługa wymiany opony na feldze aluminiowej?

Sama wymiana nie zajmuje zbyt wiele czasu i wymaga od klienta oczekiwania w warsztacie przez około 20-30 minut. Bardziej problematyczne jest oczekiwanie z taką wymianą przed sezonem do ostatniej chwili. Może się okazać, że we wszystkich warsztatach wulkanizacyjnych będą długie kolejki zmuszające do oczekiwania nawet przez kilka dni albo tygodni. Dobrze jest więc odpowiednio wcześniej umówić się z wulkanizatorem i zarezerwować termin wymiany ogumienia.

Samodzielna wymiana czy usługi fachowców

W przypadku posiadania dwóch kompletów kół na osobnych felgach, ich wymiany można dokonać we własnym zakresie. Do tego celu potrzebny jest klucz do kół oraz podnośnik, czyli narzędzia znajdujące się na wyposażeniu każdego auta. Samodzielne przekładanie opon na felgach też jest możliwe, ale stosowanie łomów i innych narzędzi do zdejmowania gum, może doprowadzić do uszkodzenia wrażliwej felgi aluminiowej. Ryzyko takie jest spore ze względu na brak odpowiedniego sprzętu w domowych warsztatach oraz brak umiejętności osób, które próbują oszczędzać na wymianie.

Nawet w przypadku samodzielnej wymiany dobrze jest odwiedzić warsztat wulkanizacyjny w celu sprawdzenia stanu ogumienia i jego wyważenia. W związku z tym o wiele lepiej jest powierzyć fachowcom całą usługę wymiany. Dzięki temu można mieć pewność, że felga nie zostanie uszkodzona, a opona zachowa swoje optymalne parametry jezdne wpływające w istotnym stopniu na ogólny komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania w różnych warunkach pogodowych i drogowych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.