Handel ludźmi i prostytucja. Kryminalni z Lublina rozbili grupę przestępczą

Kryminalni z KWP w Lublinie robili grupę przestępczą zajmującą się prostytucją i handlem ludźmi
Zatrzymani za czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji i handel ludźmi | fot. KWP Lublin

Rozbita grupa przestępcza zajmowała się czerpaniem korzyści z prostytucji i handlem ludźmi. Grupie szefowała 37-letnia Iwona G. Wraz z nią policjanci zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 24 do 72-lat.

Do zatrzymań mężczyzn wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej oraz jej liderki doszło jednocześnie w kilku miejscach w Polsce. Lubelscy kryminalni z komendy wojewódzkiej weszli równocześnie do mieszkań w Bydgoszczy, Lublinie oraz mniejszych miejscowości w powiecie opolskim i radomskim. Jak wynika z ustaleń policjantów sprawcy działali na terenie całego kraju poprzez tzw. „mieszkaniówki”.

Od lutego członkowie grupy zwerbowali około 20 kobiet, które świadczyły usługi seksualne w wynajmowanych mieszkaniach na terenie całego kraju, a zyski z tego procederu trafiały do organizatorów. Jedną z nich była 24-latka, którą zmusili podstępem wykorzystując jej stan bezbronności wynikający z niepełnosprawności.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która prowadzi śledztwo. Tam usłyszeli zarzuty handlu ludźmi oraz czerpania korzyści z uprawiania prostytucji przez kobiety.

Iwonie G. (l. 37) przedstawiono zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu czerpanie korzyści z prostytucji uprawianej przez inne osoby z wykorzystaniem podstępu, krytycznego położenia tych osób lub ich bezradności. Podejrzana wyznaczała zadania w grupie, wydawała polecenia, dzieliła zyski oraz umieszczała ogłoszenia reklamujące usługi seksualne pokrzywdzonych.

Pozostali podejrzani – Michał G. (l. 38), Michał O. (l. 24), Ryszard K. (l. 72) podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Iwonę G. oraz o doprowadzenie jednej z pokrzywdzonych do uprawiania prostytucji  poprzez jej wprowadzenie w błąd z wykorzystaniem stanu jej bezbronności wynikającego z niepełnosprawności. Zarzut ostatni usłyszał również Piotr G. (l. 51).

W toku przesłuchań Iwona G. i Michał O. przyznali się do zarzucanych im czynów i składali wyjaśnienia. Natomiast pozostali podejrzani również składali wyjaśnienia nie przyznając się do zarzutów. Za przestępstwo handlu ludźmi kodeks karny przewiduje karę do 15 lat pozbawienia wolności.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.