Głosowanie korespondencyjne 2020: Wyciekł pakiet wyborczy. Poczta Polska zawiadamia ABW

karta do głosowania 2020 pakiet wyborczy
Stanisław Żółtek pokazuje pakiet wyborczy 2020 | źródło: knp.org.p

Głosowanie korespondencyjne 2020. Kandydat na prezydenta RP Stanisław Żółtek twierdzi, że doszło do wycieku pakietu wyborczego. Miał go otrzymać od pracownika firmy zajmującej się pakowaniem tych pakietów.

Wyciek pakietu wyborczego 2020

Stanisław Żółtek, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował w środę pakiet wyborczy. Twierdzi, że to oryginał, który będzie wysyłany do obywateli w trakcie wyborów korespondencyjnych 2020.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się narazić życie i zdrowie Polaków, po to, by w dobie pandemii koronawirusa utrzymać w swoich rękach fotel Prezydenta RP. Funduje przy tym Polsce wybory podatne na oszustwa, niedemokratyczne, pozbawione nawet pozorów tajności” – czytamy w oświadczeniu sztabu Stanisława Żółtka, kandydata na prezydenta RP.

Co zawiera pakiet wyborczy?

Pakiet wyborczy składa się z karty do głosowania z wydrukowaną pieczęcią, oświadczenia o oddaniu głosu oraz instrukcji, koperty zwrotnej i małej koperty na kartę do głosowania.

• Karta do głosowania – jednostronnie zadrukowana kartka A4 z wydrukowaną pieczęcią. Karta nie zawiera żadnych znaków wodnych ani hologramów.

• Oświadczenie o oddaniu głosu oraz instrukcja. Aby głos był ważny, należy na oświadczeniu podać swoje dane osobowe: Imiona, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz nr PESEL. Kartę należy następnie podpisać.

• Koperta zwrotna – z wydrukowanym napisem „Przesyłka wyborcza” i wydrukowanym w lewym górnym rogu napisem. Do koperty głosujący mają włożyć oświadczenie z danymi osobowymi oraz kartę do tajnego głosowania, z zakreślonym odpowiednim kandydatem.

• Koperta na kartę do głosowania.

Pakiet wyborczy od pracownika

Sztab Stanisława Żółtka dostał kartę do głosowania od pracownika firmy, która zajmuje się pakowaniem pakietu. Jak zapewnia szef sztabu wyborczego Żółtka, to nie Poczta Polska, ale podkrakowska firma od marketingu zajmuje się konfekcjonowaniem pakietów wyborczych.

„Przeprowadzenie wyborów może nie udać się w pełnym zakresie z uwagi na trudności techniczne i organizacyjne, w obliczu braku przepisów, z uwagi na brak porozumienia wśród sił politycznych, by w szczególnej sytuacji podjąć działania” – mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Jak podaje radio RMF, Poczta Polska zawiadomiła o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.