Gdzie i jak grillować w Lublinie, żeby nie dostać mandatu? Lista miejsc

grill 878000 1280
Zdjęcie ilustracyjne | pixabay

Grillowanie nad Zalewem Zemborzyckim, na balkonie, a może w centrum Lublina? Możliwości jest wiele, ale czy wszystkie są zgodne z prawem? Podpowiadamy, jak i gdzie grillować w Lublinie, żeby nie mieć problemów.

Pogoda sprzyja, więc większość z nas z pewnością zastanawia się nad odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Będą to m.in. spacery, wycieczki rowerowe, ogniska lub grillowania.

Czy grillowanie w miejscach publicznych jest legalne?

No właśnie, czy grillowanie w miejscach publicznych tj. parkach, terenach zielonych czy okolicach zbiorników wodnych jest legalne? Czy każdy może rozpalić grilla w wybranym przez siebie miejscu? Samo grillowanie, zarówno na terenie własnego domu, jak i w plenerze, nie jest nie jest zabronione.

Jak mówi rzecznik Straży Miejskiej, nie ma przepisu, który zabraniałby grillowanie, czy to na świeżym powietrzu, czy na balkonach mieszkań w blokach, kamienicach lub w swoich przydomowych ogródkach.

Interweniujący strażnicy miejscy nie nałożą mandatu za samo grillowanie, bo nie mają ku temu podstaw prawnych. Co innego, jeśli stwierdzą inne wykroczenie np. zaśmiecanie, zakłócanie spokoju, pije napoje alkoholowe w miejscu publicznym, zagrożenie pożarowe lub spalanie odpadów.

„Grillowanie nie stanowi problemu. Problemem jest natomiast z zaśmiecaniem, spożywaniem alkoholu, stwarzaniem zagrożenia pożarowego, zakłócaniem ładu i porządku lub wypoczynku innym” – mówi Robert Gogola ze Straży Miejskiej w Lublinie.

Jeśli spędzanie wolnego czasu przy grillu lub ognisku odbywa się z poszanowaniem prawa i bez naruszania przepisów, strażnicy nie mają powodu, by podejmować jakiekolwiek interwencje.

Jeśli organizujemy ognisko albo rozpalamy grilla na cudzym terenie, musimy mieć zgodę właściciela nieruchomości np. administratora bloku lub osiedla. W przypadku gruntów miejskich, w grę wchodzą jedynie miejsca wydzielone i musimy mieć zgodę administratora terenu by legalnie móc rozpalić grilla.

Grilla możemy natomiast legalnie rozpalić w swoim ogrodzie przy domu. Pamiętajmy tylko o to, żeby nie biesiadować do późnych godzin wieczornych i nie zakłócać ciszy nocnej.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Jeśli ktoś pije alkohol w miejscu publicznym, to musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł. Dodatkowo jeśli ktoś zakłóca porządek może być na niego nałożona kara do 500 zł. Za zaśmiecanie terenu publicznego grozi kara do 500 zł.

Należy też stosować się do przepisów przeciwpożarowych, które mówią o tym, że kto na terenie lasów, wrzosowisk, w odległości do 100 m roznieca ogień, poza miejscami przeznaczonymi lub pali tytoń, z wyjątkiem miejsc utwardzonych, podlega karze grzywny do 500 zł.

Czy na balkonie można rozpalić grilla?

„Grillowanie na balkonie nie jest zabronione. Natomiast trzeba pamiętać, że administracja albo wspólnota mieszkaniowa może zabronić grilla na balkonie wewnętrznym regulaminem. Jeśli takiego zakazu nie ma, to i tak należy uważać, żeby nie przeszkadzać sąsiadom. Trzeba też zachować względy bezpieczeństwa. W końcu nie każdemu sąsiadowi może odpowiadać dym i zapach grillowanego jedzenia na balkonie” wyjaśnia Robert Gogola.

Miejsca do grillowania w Lublinie

Na mapie Lublina znajdziemy kilka miejsc, w których całkowicie legalnie możemy rozpalić grilla. Gdzie legalnie grillować w Lublinie? Poniżej lista miejsc, których regulaminy dopuszczają taką możliwość:

 • Wąwóz na Kalinowszczyźnie,
 • Wąwóz na Czubach,
 • Wąwóz przy ul. Popiełuszki,
 • Na Bronowicach, wzdłuż ścieżki rowerowej przy Bystrzycy – ul. Firlejowska,
 • Na terenie przy skrzyżowaniu ul. Sulisławickiej z ul. Tetmajera,
 • Ul. Biedronki obok szkoły,
 • Ul. Szeligowskiego w okolicach przychodni,
 • Ul. Skrzynickiej przy placu zabaw,
 • Ul. Baśniowa przy boisku,
 • LSM grille osiedlowe, ul. Pozytywistów 14a,
 • LSM grille osiedlowe obok górki saneczkowej przy ul. Bohaterów Monte Cassino,
 • LSM grille osiedlowe przy wąwozie na granicy z Czubami,
 • LSM grille osiedlowe, ul. Pana Tadeusza obok garaży,
 • Skwer przy ul. Jesiennej,
 • Grill nad Zalewem Zemborzyckim (okolice pola golfowego),
 • Park na Górkach Czechowskich.

Takie mandaty grożą za grilla i łamanie prawa:

+ Spożywanie alkoholu w publicznym miejscu jest zabronione. Grozi za to mandat 100 złotych.

+ Cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Zakłócenie ciszy nocnej stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu od 5 do 30 dni, karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca lub grzywną do 5000 zł.

+ Będąc w miejscu publicznym zachowujmy się w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym wypoczywającym np. słuchając głośnej muzyki. Za zakłócanie porządku mandat do 500 zł.

+ Za zaśmiecanie terenu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

+ Kiedy będziemy chcieli rozpalić grilla, wybierzmy miejsca do tego wyznaczone i zachowajmy szczególną ostrożność. Miejsce musi być oddalone od drzew (100 metrów). Za nieprzestrzeganie tego grozi mandat do 500 zł.

+ Zadbajmy o nasze czworonogi – niech mają zapewniony dostęp do świeżej wody, nie pozostawiajmy ich w samochodach i sprawujmy nad nimi odpowiednią opiekę. Smycz, kaganiec i woreczek – to obowiązkowy zestaw każdego właściciela psa. Pamiętajmy również o posprzątaniu po czworonogu.

Jakie macie ulubione i sprawdzone przepisy na grilla? Kurczak, warzywa a może wieprzowina? Czekamy na Wasze przepisy.

Czytaj także: ABC udanego grilla – poznaj zasady zdrowego i smacznego grillowania

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. W którym miejscu na szeligowskiego dokładnie? Obok jakiej przychodni?

 2. A gdzie jest taki przepis mówiący o kagańcu, smyczy i woreczkach? Nie ma jednoznacznie tego w zadnym przepisie z tego co mi wiadomo. Czy coś się zmieniło?

 3. Dziękuję za pomoc w znalezieniu psa. Po kilku godzinach dzięki Wam odzyskała psa. Dziękuję