Gdzie i jak grillować w Lublinie, żeby nie dostać mandatu? INFORMATOR

Zdjęcie ilustracyjne | pixabay

Grillowanie nad zalewem, na balkonie, a może w centrum miasta? Możliwości jest wiele, ale czy wszystkie są zgodne z prawem? Zapytaliśmy o to Roberta Gogolę ze Straży Miejskiej.

W tym roku weekend majowy jest dłuższy niż zwykle, jeśli ktoś dobrze zaplanował sobie dni wolne. Pogoda sprzyja, więc większość z nas z pewnością wybierze odpoczynek na świeżym powietrzu. Będą to m.in. spacery, wycieczki rowerowe, ogniska lub grillowanie.

Czy grillowanie w miejscach publicznych jest legalne?

No właśnie, czy grillowanie w miejscach publicznych tj. parkach, terenach zielonych czy okolicach zbiorników wodnych jest legalne? Czy każdy może rozpalić sobie grilla w wybranym przez siebie miejscu?

Jak mówi rzecznik straży miejskiej, nie ma przepisu, który zabraniałby grillowanie, czy to na świeżym powietrzu, czy na balkonach mieszkań w blokach, kamienicach lub w swoich przydomowych ogródkach.

– Grillowanie nie stanowi problemu. Problemem jest natomiast z zaśmiecaniem, spożywaniem alkoholu, stwarzaniem zagrożenia pożarowego, zakłócaniem ładu i porządku lub wypoczynku innym – mówi Robert Gogola ze Straży Miejskiej w Lublinie.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Jeśli ktoś spożywa alkohol w miejscu publicznym, to musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł. Dodatkowo jeśli ktoś zakłóca porządek może być na niego nałożona kara do 500 zł. Za zaśmiecanie terenu publicznego grozi mandat do 500 zł.

Należy też stosować się do przepisów przeciwpożarowych, które mówią o tym, że kto na terenie lasów, wrzosowisk, w odległości do 100 m roznieca ogień, poza miejscami przeznaczonymi lub pali tytoń, z wyjątkiem miejsc utwardzonych, podlega karze grzywny do 500 zł.

Czy na balkonie można rozpalić grilla?

– Grillowanie na balkonie nie jest zabronione. Natomiast trzeba pamiętać, że administracja albo wspólnota mieszkaniowa może zabronić tego wewnętrznym regulaminem. Jeśli takiego zakazu nie ma, to i tak należy uważać, żeby nie przeszkadzać sąsiadom. Trzeba też zachować względy bezpieczeństwa. W końcu nie każdemu sąsiadowi może odpowiadać dym i zapach grillowanego jedzenia – wyjaśnia Robert Gogola.

Wykaz miejsc do grillowania w Lublinie

Na mapie Lublina znajdziemy kilka miejsc, w których całkowicie legalnie możemy pogrillować.

+ Wąwóz na Kalinowszczyźnie,

+ Wąwóz na Czubach,

+ Wąwóz przy ul. Popiełuszki,

+ Na Bronowicach, wzdłuż ścieżki rowerowej przy Bystrzycy,

+ Ul. Biedronki, obok szkoły,

+ Ul. Szeligowskiego, w okolicach przychodni,

+ LSM grille osiedlowe, ul. Pozytywistów 14a,

+ LSM grille osiedlowe obok górki saneczkowej przy ul. Bohaterów Monte Cassino,

+ LSM grille osiedlowe przy wąwozie na granicy z Czubami,

+ LSM grille osiedlowe, ul. Pana Tadeusza obok garaży,

+ Skwer przy ul. Jesiennej,

+ Okolice Zalewu Zemborzyckiego,

Oto kilka zasad, które radzą przypomnieć sobie strażnicy miejscy:

+ Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zabronione. Grozi za to mandat 100 złotych.

+ Będąc w miejscu publicznym zachowujmy się w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym wypoczywającym np. słuchając głośnej muzyki. Za zakłócanie porządku grozi mandat do 500 złotych.

+ Za zaśmiecanie terenu grozi mandat w wysokości do 500 złotych.

+ Kiedy będziemy chcieli rozpalić grilla, wybierzmy miejsca do tego wyznaczone i zachowajmy szczególną ostrożność. Miejsce musi być oddalone od drzew (100 metrów). Za nieprzestrzeganie tego grozi mandat do 500 złotych.

+ Zadbajmy o nasze czworonogi – niech mają zapewniony dostęp do świeżej wody, nie pozostawiajmy ich w samochodach i sprawujmy nad nimi odpowiednią opiekę. Smycz, kaganiec i woreczek – to obowiązkowy zestaw każdego właściciela psa. Pamiętajmy również o posprzątaniu po czworonogu.

Czytaj także: ABC udanego grilla – poznaj zasady zdrowego i smacznego grillowania3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dziękuję za pomoc w znalezieniu psa. Po kilku godzinach dzięki Wam odzyskała psa. Dziękuję

  2. A gdzie jest taki przepis mówiący o kagańcu, smyczy i woreczkach? Nie ma jednoznacznie tego w zadnym przepisie z tego co mi wiadomo. Czy coś się zmieniło?

  3. W którym miejscu na szeligowskiego dokładnie? Obok jakiej przychodni?