Najbliższy weekend w Lublinie zapowiada się na święto sztuki współczesnej. Lublin odwiedzą Anda Rottenberg i Mirosław Bałka, Galerię Labirynt opanuje sztuka najnowsza i najmłodszych pokoleń, wystawa „100 lat w Labiryncie” zmieni się jeszcze dwukrotnie, nie zabraknie projekcji filmowych, warsztatów, a nawet wydarzenia muzycznego.
– Tak dużo zaplanowaliśmy, że nasz weekend zaczniemy już w środę performansem Ewy Zarzyckiej oraz projekcją prac wideo i spotkaniem z Józefem Robakowskim. Spojrzymy w przeszłość z perspektywy współczesnej. Oboje znają Labirynt niemal od jego początku. Józef Robakowski to legenda polskiej i europejskiej sztuki wideo, a Ewa Zarzycka jest najbardziej rozpoznawalną performerką z Lublina – mówi Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.
Weekend pełen sztuki i kreatywności
W piątek w Lublinie zobaczymy nagrodzoną niedawno podczas Warsaw Gallery Weekend 2024 wystawę „Blisko ciemności 2”. Wystawa inspirowana jest filmem „Near dark” z 1987, w reżyserii Kathryn Bigelow, jest drugą częścią, właściwie intuicyjną próbą przeniesienia filmowej narracji na pole sztuki.
Sam film Bigelow, choć wtedy niedoceniony – idealnie wpisywał się klimat lat osiemdziesiątych, w których dominowały filmy grozy jako metafora młodzieńczych przemian i dojrzewania. Reklamowany przez producentów jako horror o wampirach, bardzo odbiega od tego, do czego zwykle jesteśmy przyzwyczajeni. Podobnie jak w filmie, zamiast prostego gatunkowego chwytu, ekspozycja skupia się na doświadczeniu postaw artystycznych zainteresowanych przełamywaniem konwencji.
Tego dnia after party dostarczy queerowy kolektyw DJ-ski „Ciężki Brokat”.
W sobotnie popołudnie każda chętna do tego osoba będzie mogła wziąć udział w wymyśleniu instytucji kultury, która mogłaby istnieć przez najbliższe 50 lat. Okazji do tego dostarczą warsztaty z Ignacym Hryniewiczem. Prowadzący to kreatywny działacz, osoba pisząca, projektant doświadczeń, twórca interdyscyplinarnych projektów społecznych i ekologicznych.
Efektem będzie utrwalenie i zarchiwizowanie 50 wizji na kolejne 50 lat istnienia Galerii Labirynt. Wedle preferencji i form wyrazu osób autorskich będą one mogły mieć formę pisemną, rysunkową, dźwiękową, filmową lub dowolną inną.
Następnie wystawa „100 lat w Labiryncie” otworzy się po raz kolejny. Każda osoba, która ją odwiedziła wcześniej, widziała jedną salę wystawową wypełnioną pracami z ostatnich 50 lat, te, które sytuują się pomiędzy, oraz pustą przestrzeń w drugiej z sal. Nie było w niej nic poza pozostałościami po „Curorcie Vieniava” na ścianach i podłodze oraz masą pudeł, które zapełniały przestrzeń galerii, nie wiadomo po co.
Labirynt poprzez open call zaprosił osoby artystyczne do wypełnienia tej przestrzeni. Tym samym wystawa otwiera się po raz trzeci, by przywitać wraz z publicznością prace aż 17 nowych osób artystycznych.
W wystawie wezmą udział: Katarzyna Bogusz, Konrad Gubała, Kacper Greń i Kuba Szreder, Michał Iwański, Alicja Kochanowicz i Maciej Kwietnicki, Kolektyw Łaski, Włodzimierz Maciejczyk, Irena Mykoliv, Weronika Nowojska, Tomek Paszkowicz, Maciej Nowacki, Hanna Shumska, Paula Szymańska, Dominika A. Wasilewska, Gabriela Żylińska.
To jednak nie koniec tego mini-festiwalu sztuki współczesnej. W niedzielę dwie ikony środowiska artystycznego, czyli Anda Rottenberg i Mirosław Bałka, odbędą dyskusję o tytule „Warszawa – Otwock – Lublin”.
Całość zamknie projekcja filmu „Cywile. Inwazja”. Daniil Revkovskyi i Andrii Rachynskyi przyglądają się w nim wojnie z perspektywy filmów kręconych przez cywili. Kto wciąż nagrywa nowe sytuacje, a kto umilkł? W 2024 roku Andrii Rachinskyi i Daniil Revkovskyi reprezentują Ukrainę na 60. Biennale w Wenecji.
– Teraz, gdy Lublin stał się kolejną Europejską Stolicą Kultury, jasne jest to, co przyświecało nam podczas organizacji obecnej wystawy: galeria, jako instytucja kultury, musi być w stanie wymyślić się na nowo. A najlepiej zrobić to wspólnie ze swoją publicznością. Możemy i powinniśmy w Lublinie inicjować dyskusje o sztuce w Polsce i Europie – dodaje Waldemar Tatarczuk.
Wszystkie te wydarzenia towarzyszą wystawie „100 lat w Labiryncie”, która czynna będzie jeszcze do 3 listopada.
Program
Środa, 9 października:
- Ewa Zarzycka „Mapa sztuki” – performans | godz. 18.00
- Józef Robakowski „Uderzenie sztuki” – projekcja i spotkanie z artystą | godz. 19.00
Piątek, 11 października:
- „Blisko ciemności 2” – wystawa | wernisaż: godz. 18.00
- Ciężki Brokat „EPOKA SIANA” | impreza muzyczna: godz. 22.00
Sobota, 12 października:
- Zróbmy Labirynt! | warsztaty z Ignacym Hryniewiczem: godz. 15.00
- 100 lat w Labiryncie – otwarta przestrzeń | 3 otwarcie: godz. 18.00
Niedziela, 13 października:
- Anda Rottenberg, Mirosław Bałka „Warszawa – Otwock – Lublin” | spotkanie: godz. 13.00
- Daniil Revkovskyi, Andrii Rachynskyi „Cywile. Inwazja” | pokaz filmu: godz. 15.00
Co sądzisz o przyszłości Galerii Labirynt? Czy w Twojej wizji mogłaby istnieć przez kolejne 50 lat? Podziel się swoimi refleksjami w komentarzu lub udostępnij artykuł znajomym!
Dodaj swój komentarz