Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w dobrej Kondycji

zus zakład ubezpieczeń społecznych
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Dobra sytuacja na rynku pracy przyczyniła się do stabilnej kondycji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek osiągnął 85,5%.

Stabilność FUS w pierwszym kwartale 2024

Na koniec marca 2024 r. liczba osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym wyniosła ponad 16,2 mln. Pracownicy stanowili 71,3% tej liczby, osoby prowadzące działalność gospodarczą 10,9%, a osoby na umowach zlecenia 8,3%. Stabilność rynku pracy przełożyła się na wskaźnik pokrycia wydatków ze składek, który wyniósł 85,5%.

kalkulator zus deklaracja składek podatek
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców

Na koniec marca 2024 r. w ZUS zarejestrowano ponad 1,1 mln cudzoziemców, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu do marca 2023 r. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (67%), a następnie Białorusini (11,6%).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Od stycznia do marca 2024 r. koszty FUS wyniosły 98,2 mld zł, z czego 86,5 mld zł przeznaczono na emerytury i renty. Przeciętna wypłata świadczeń, wyniosła 3 516,95 zł, co stanowi wzrost o 16,1% w porównaniu do poprzedniego roku.

Co sądzicie o kondycji finansowej FUS? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach lub udostępnijcie artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.