Firmy chcą więcej za wywóz śmieci. Zapłacą za to mieszkańcy Lublina. Podwyżki stawek od 1 lipca

śmieciarka jadąca po deptaku
Śmieciarka jadąca po deptaku | fot. Dominik Wąsik

Po podwyżkach za ogrzewanie, gaz i prąd przyszedł czas na opłaty za odbiór śmieci. Lublin planuje wprowadzić od 1 lipca nowe stawki wywozu śmieci w Lublinie. Powód? Radykalne podniesienie cen przez prywatne firmy świadczące tego typu usługi.

Podwyżki opłat za wywóz śmieci w Lublinie

Inflacja, wzrost cen paliwa, energii, a także rosnące koszty pracy powodują, że obserwowany jest wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami, w tym kosztów transportu oraz zagospodarowania odpadów. Ratusz poinformował dziś, że w związku z rosnącymi kosztami systemu gospodarki odpadami konieczne jest zaktualizowanie wysokości stawek opłat za odbiór odpadów w Lublinie.

Brakuje 16 mln złotych

Urzędnicy wyliczają, że stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w umowach podpisanych w latach 2021 i 2022 wzrosły średnio o 22 proc. w stosunku do poprzednio obowiązujących umów przetargowych. W umowach zawarto również klauzule waloryzacyjne na poziomie 7 proc. w związku ze zmianą kosztów realizacji zamówienia.

W roku 2022 uzyskano dochód z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości ok. 89 mln zł. W roku 2023 można się spodziewać dochodu na zbliżonym poziomie, natomiast wydatki wyniosą ponad 105 mln zł. Oznacza to, że wydatki przewyższą dochód o ponad 16 mln zł.

Zgodnie z przepisami, ani jedna złotówka z opłat za odbiór odpadów nie zasila budżetu miejskiego – całość jest przekazana na system gospodarowania odpadami, który musi bilansować się samodzielnie.

„Pokrycie brakującej kwoty i zbilansowanie systemu wymaga podniesienia stawek opłat” – twierdzi ratusz.

O tyle mają wzrosnąć ceny

O podwyżkach opłat za wywóz śmieci mają zdecydować miejscy radni na sesji 27 kwietnia. Jeżeli większość radnych podniesie rękę „za”, to stawka od 1 lipca wyniesie 29,50 zł miesięcznie za wywóz odpadów za osobę w zabudowie wielorodzinnej i 33,50 zł w zabudowie jednorodzinnej.

  • 29,50 zł od mieszkańca – w zabudowie wielorodzinnej (dotychczasowa stawka opłaty wynosiła 24,80 zł od mieszkańca) – wzrost o 4,70 zł,
  • 33,50 zł od mieszkańca – w zabudowie jednorodzinnej (dotychczasowa stawka opłaty wynosiła 28,80 zł od mieszkańca) – wzrost o 4,70 zł.

Jeżeli śmieci nie będą segregowane, to lublinianie będą płacić miesięcznie 59,00 zł od osoby w przypadku zabudowy wielorodzinnej i 67,00 zł od osoby w domach rodzinnych.

Do proponowanych nowych stawek, dostosowano także wysokość ulg dla rodzin wielodzietnych. Utrzymano zwolnienie z opłaty dla 6 i kolejnych mieszkańców zamieszkujących wspólnie na nieruchomości będących członkami rodziny wielodzietnej.

  • 147,50 zł – w przypadku nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej,
  • 167,50 zł – w przypadku nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej.

Zmianie uległa również zniżka za kompostowanie bioodpadów. Zwolnienie to wynosić ma 4,00 zł na mieszkańca zamieszkującego na nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej. Dotychczasowe zwolnienie wynosiło 5,00 zł za gospodarstwo domowe.

Aktualnie 954 gospodarstwa domowe korzystają z ulgi z uwagi na kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Nie trzeba nowej deklaracji śmieciowej

Od 1 lipca 2021 r. po zmianie metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mieszkańcy składali nowe tzw. deklaracje śmieciowe. Do dnia 14 kwietnia 2023 r. złożono deklaracje obejmujące opłatami 292 743 mieszkańców. W tym czasie podjęto działania mające na celu wyłapanie osób, które nie płacą za śmieci.

Wydaliśmy 3 242 decyzje określające wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami w oparciu o dane pochodzące z rejestrów ewidencji ludności oraz ewidencji gruntów i budynków, danych o ilości zużytej wody, danych o dodatku węglowym, a także danych uzyskiwanych w toku kontroli właścicieli nieruchomości prowadzonych przez Straż Miejską Miasta Lublin – informuje Justyna Góźdź.

Więcej: Lublin testuje aplikację, która ujawni, kto nie płaci za odpady. Właściciele nieruchomości zostaną wezwani na dywanik

Ponadto w latach 2021-2022 urzędnicy wysłali ponad 19 tys. informacji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ponad 17 tys. upomnień.

Po wejściu nowych stawek, każdy właściciel nieruchomości, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, otrzyma zawiadomienie o nowych stawkach opłaty i nie będzie musiał składać nowej deklaracji.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.