Lublin testuje aplikację, która ujawni, kto nie płaci za odpady. Właściciele nieruchomości zostaną wezwani na dywanik

Aplikacja ujawni, kto nie płaci za odpady komunalne
Aplikacja ujawni, kto nie płaci za odpady komunalne | fot. Dominik Wąsik

Miasto Lublin wdrożyła już aplikację, która ujawni, kto nie płaci za odpady. Aplikacja jest obecnie na etapie testów, które w najbliższych tygodniach dobiegną końca. Później właściciele nieruchomości, w których dojdzie do ujawniania nieprawidłowości, zostaną wezwani na dywanik.

Aplikacja wykryje, kto nie płaci za śmieci

O tym, że Lublin wszedł w posiadanie specjalnej aplikacji do ujawniania niespójność w deklaracjach określających wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, informowaliśmy już w lipcu. Aplikacja porównuje liczbę osób podaną w deklaracji śmieciowej z bazami prowadzonymi przez instytucje m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, żłobki, szkoły, przedszkola czy spółdzielnie mieszkaniowe. Po ich przeanalizowaniu narzędzie wskazuje adresy nieruchomości, których właściciele z dużym prawdopodobieństwem podali nieprawidłowe informacje.

Zobacz także: Aplikacja pomoże wykryć nieprawidłowości w opłatach za wywóz śmieci. Okaże się, kto nie płaci

„Zakończył się już pierwszy etap prac z aplikacją, który polegał na stworzeniu bazy danych w oparciu o dostępne informacje zawarte w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dane dotyczące, m.in. zużycia wody. Aktualnie jesteśmy ma etapie technicznego testowania aplikacji. Po zakończeniu testów przeprowadzimy weryfikację wszystkich złożonych przez mieszkańców deklaracji” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Kiedy zakończą się testy aplikacji? „Na ten moment trudno wskazać termin zakończenia testów. Należy pamiętać, że aplikacja była stworzona dla mniejszego miasta niż Lublin (dla Świdnika – przyp. red.). Trwające testy pokazują, że wymaga ona jeszcze skonfigurowania dostępnych modułów, z uwagi na dużo większą ilość wprowadzonych do systemu danych” – informuje Anna Czerwonka.

Strażnicy miejscy wystawią mandaty za brak deklaracji śmieciowej

W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień. Abolicja śmieciowa potrwa kilka tygodni, w trakcie których właściciele nieruchomości będą mieli czas na korektę deklaracji. Po tym czasie zgłoszone dane będą weryfikowane prawdopodobnie przez Straż Miejską, która będzie mogła dokonać w tym zakresie kontroli. W przypadku podania nieprawdziwych danych Straż Miejska będzie mogła nałożyć mandat w wysokości do 500 zł za każdą osobę.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.