Fatalny stan powietrza w Lublinie. Normy stężenia pyłów przekroczone

Zanieczyszczenie powietrza "smog" w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Stan jakości powietrza w Lublinie znów się pogorszył i określany jest jako zły. Wszystko z powodu braku wiatru i dość silnego mrozu.

Wtorkowy poranek przywitał mieszkańców Lublina fatalnej jakości powietrzem. W Lublinie pomiar szkodliwych pyłów PM 10 (norma 50 µg/m3) na godzinę 5:00 wskazał aż 221 µg/m3, a pyłów PM 2,5 (norma 25 µg/m3) – 372 µg/m3. Wszelkie normy zostały przekroczone.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane.

Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Zjawisko smogu powtarza się podczas mroźnych dni. Mieszkańcy palą w piecach opałem słabej jakości, a przy bezwietrznej pogodzie smog długo utrzymuje się nad miastami. W takiej sytuacji cząsteczki smogu osiadają przy ziemi i utrzymują przez dłuższy czas. Nic nie zapowiada na razie poprawy sytuacji, bo z powodu zimna mieszkańcy uruchomią ogrzewanie.

Stan jakości powietrza w Lublinie na dzień 09-01-2018 godz. 5:00


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. do Xyz ty uważasz ,że smog to efekt uzywania samochodów. w lecie jeździ jeszcze wiecej i jakoś nikt nie narzeka na smog

  2. Niech więcej gawiedzi jeździ swoimi gratami to narobią tyle wiatru że powietrze samo się oczyści. D Te pyły to nie muszą zaraz być efektem spalania paliw. W samochodach zużywaja się też sprzęgła hamulce i kilometry różnych pasków o oponach nie wspomnę.