Fajerwerki tylko w sylwestra i Nowy Rok. Za strzelanie w inne dni grozi mandat

rocket 461750 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Fajerwerki tylko w sylwestra i Nowy Rok. Jeśli poza tym okresem zostaniemy przyłapani na odpalaniu sztucznych ogni, to możemy otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych.

„Zakaz obowiązuje od dnia 24 grudnia 2018 r. do dnia 31 stycznia 2019 r., z wyjątkiem 31 grudnia 2018 r. i 1 stycznia 2019 r. Używanie wyrobów pirotechnicznych w dniach 31 grudnia 2018 r. i 1 stycznia 2019 r. może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

W noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Niektórzy jednak nie mogą doczekać się sylwestra i petardy odpalają wcześniej. Uwaga! Taka zabawa może skończyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych. Wszystkie materiały pirotechniczne mogą być używane tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej.

Przeczytaj także:

>> Fajerwerki – jak kupować i używać [PORADNIK]

>> Sylwester bez huku fajerwerków. Zamiast nich pokaz laserowy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Prosze o sprostowanie i nie wprowadzanie w bład opinii publicznej. Fajerwerki są towarem legalnie dopuszczonym przez ustawodawcę jako spełniajacy wszelkie normy bezpieczeństwa dla ludzi, zwierząt i srodowiska. Dodatkowo każdy z produktów ma certyfikat CE wydany przez jednostki notyfikowane (chocby niemiecki TUV) pozwalające uzywać produktu na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej (z małymi róznicami wagowymi dla róznych krajów). na terenie swoim i tam gdzie mamy zgode właściciela terenu, nie zakłócając ciszy nocnej i nie robiac tego w sposób uoprczywy mozemy produktów uzywać przez CAŁY ROK. DODATKOWO w Sylwestra i Nowy Rok możemy uzywac ich w przestrzeni publicznej. Ewentualne ograniczenia moga dotyczyć tylko i wyłącznie przestrzeni publicznej. Pozdrawiam serdecznie

  2. Głupoty piszesz. Przeczytaj artykuł 53 Kodeksu Wykroczeń. Zakaz w związku z zakłócaniem spokoju publicznego.