Europejski Tydzień Mobilności Lublin 2023: piknik komunikacyjny, dzień bez samochodu [PROGRAM, ATRAKCJE]

autobus elektryczny i autobus przegubowy przed skrzyżowaniem
Autobusy MPK Lublin | fot. Dominik Wąsik

Piknik komunikacyjny na Placu Zamkowym, dzień bez biletu – to tylko niektóre atrakcje Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 w Lublinie. Seria wydarzeń zaplanowanych rozpocznie się już 17 września, a zwieńczy ją Dzień bez Samochodu w piątek, 22 września. W tym dniu komunikacją miejską jeździmy za darmo!

Europejski Tydzień Mobilności

Organizowana jest co roku od 16 do 22 września. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Przesiadaj się i jedź”. Celem akcji jest popularyzacja zrównoważonego transportu i zachęcanie mieszkańców miast do wybrania zdrowych, alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, czy korzystania z komunikacji miejskiej.

Europejski Tydzień Mobilności w Lublinie 2023. Program

Piknik komunikacyjny na Placu Zamkowym

W niedzielę 17 września w godzinach 12:00-18:00 na pl. Zamkowym odbędzie się piknik komunikacyjny. Tego dnia Plac Zamkowy zamieni się w mini-zajezdnię, stanie się też centrum rozrywki i zabawy dla dzieci. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do świętowania z trolejbusami ich 70-lecia, które obchodziliśmy w lipcu tego roku. Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w licznych animacjach i warsztatach.

Zobacz także: Lubelskie trolejbusy świętują okrągły jubileusz — 70 lat trolejbusów w Lublinie

„Prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej (w tym najnowszego autobusu wodorowego marki Solaris Urbino 12 hydrogen i autobusów elektrycznych marki Solaris Urbino 12 i 18 electric, pojazdy zabytkowe, trolejbusy), warsztaty i zabawy dla dzieci, strefa medyczna w tym pierwsza pomoc, punkt poboru krwi oraz lekcje edukacyjne i konkursy z nagrodami – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla pasażerów lubelskiej komunikacji miejskiej i mieszkańców Lublina” – mówi Monika Fisz z ZTM Lublin.

Dodatkowo na placu Zamkowym stanie mobilny punkt poboru krwi, gdzie będzie można honorowo oddać krew. Teren zamieni się w strefę medyczną, gdzie będzie można przejść szybki kurs pierwszej pomocy, przeprowadzić analizę swojego ciała czy poddać się diagnostyce chorób (pomiar cukru, ciśnienia itp.).

W programie:

 • prezentacja pojazdów komunikacji miejskiej – autobus wodorowy, elektryczny, trolejbusy, pojazdy zabytkowe
 • stefa animacji i edukacji dla dzieci
 • występ Pop Rockowej formacji Pozytyvni
 • Fundakcja Sztukmistrze – blok animacji i warsztatów cyrkowych Miasteczko Cyrkowych Inspiracji pokaz żonglerki i akrobacji na scenie
 • strefa medyczna, a w niej szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, możliwość oddania krwi, diagnostyka chorób, porady dietetyczne i wiele innych
 • liczne konkursy z ciekawymi nagrodami
 • warsztaty
 • kącik dla najmłodszych
 • gry i zabawy dla dzieci
 • punkt informacyjno – promocyjny systemu biletu elektronicznego Lubika
 • bezpłatne przejazdu autobusem Gutek i Ikraus

Utrudnienia

Na czas trwania pikniku tj. od soboty 16 września, plac Zamkowy będzie zamknięty dla ruchu drogowego.

Bezpieczny pasażer

We wtorek 19 września w godzinach 8.30-14.30 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego. Jest to kontynuacja akcji, która organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej. Policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP, przeprowadzą zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Masz problem z aplikacją Lubika? Przyjdź i zapytaj

W czwartek 21 września w godzinach 8:00-15:00 na placu Łokietka przed Ratuszem stanie punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM. Pracownicy będą udzielać informacji na tematy związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w Lublinie, w tym zagadnień związanych z systemem Lubika.

22 września – Dzień bez Samochodu. Autobusem i trolejbusem bez biletu

Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W piątek, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

Zobacz także: Jechał bez biletu, chciał uciec. Agresywny pasażer wypchnął z autobusu kontrolerkę biletów

Bez zwiedzania zajezdni MPK Lublin

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie w programie tegorocznego ETM nie umieścił punktu, który co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Chodzi o zwiedzanie zajezdni autobusowej MPK Lublin. Jaki jest tego powód? Z tym pytaniem udaliśmy się do ZTM-u.

„Pojazdy będzie można obejrzeć na pikniku komunikacyjnym w niedzielę, 17 września” – odpowiada Monika Fisz.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.