14 lipca br. weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. Okazując dokument w wersji elektronicznej, można potwierdzać swoją tożsamość we wszystkich urzędach pocztowych.
Odbieraj listy polecone, przesyłki z pomocą aplikacji
W aplikacji mObywatel są dokładnie te same dane jak w dowodzie osobistym: imię i nazwisko, zdjęcie, data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty. Dlatego też, po okazaniu dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego, klienci nie mają już obowiązku przedstawiania plastikowego dowodu osobistego. Mogą w ten sposób łatwo odebrać przesyłki rejestrowane (np. list polecony, paczkę pocztową, przesyłkę kurierską Pocztex).
Nie rezygnuj z plastikowego dowodu
Dowód osobisty w wersji tradycyjnej jest wymagany jedynie w przypadku usług finansowych, świadczonych w Poczcie Polskiej (np. usług bankowych i ubezpieczeniowych, wpłat na rachunki bankowe, przekazów pocztowych). Ustawodawca przewiduje i tutaj zmiany, które mają wejść w życie z dniem 1 września 2023 i całkowicie zastąpić tradycyjny dowód w formie karty.
Co to jest aplikacja mObywatel?
mObywatel to darmowa aplikacja, dzięki której w niektórych sytuacjach uzyskasz dostęp do najważniejszych dokumentów (np. dowodu osobistego, prawa jazdy, recepty). Masz dostęp do najważniejszych danych i możesz potwierdzić tożsamość. Sukcesywnie rządzący zwiększają możliwości i uprawnienia dostępne dzięki usłudze mObywatel – związane jest to z zapowiedzianą cyfrową rewolucją sektora urzędowego.
„W każdym urzędzie, w każdym banku, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać swój dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją mObywatel” – mówi Adam Andruszkiewicz. Minister Cyfryzacji
Co sądzicie o aplikacji mObywatel i cyfryzacji naszej tożsamości? To dobry krok, dajcie znać anonimowo w komentarzach pod artykułem
Dodaj swój komentarz