Elektroniczne dokumenty z aplikacji mObywatel przydatne w usługach pocztowych Poczty Polskiej

poczta polska podpis elektroniczny
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Poczta Polska

14 lipca br. weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w aplikacji mObywatel został zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. Okazując dokument w wersji elektronicznej, można potwierdzać swoją tożsamość we wszystkich urzędach pocztowych.

Odbieraj listy polecone, przesyłki z pomocą aplikacji

W aplikacji mObywatel są dokładnie te same dane jak w dowodzie osobistym: imię i nazwisko, zdjęcie, data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty. Dlatego też, po okazaniu dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego, klienci nie mają już obowiązku przedstawiania plastikowego dowodu osobistego. Mogą w ten sposób łatwo odebrać przesyłki rejestrowane (np. list polecony, paczkę pocztową, przesyłkę kurierską Pocztex).

listy placówka pocztowa poczta polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Poczta Polska

Nie rezygnuj z plastikowego dowodu

Dowód osobisty w wersji tradycyjnej jest wymagany jedynie w przypadku usług finansowych, świadczonych w Poczcie Polskiej (np. usług bankowych i ubezpieczeniowych, wpłat na rachunki bankowe, przekazów pocztowych). Ustawodawca przewiduje i tutaj zmiany, które mają wejść w życie z dniem 1 września 2023 i całkowicie zastąpić tradycyjny dowód w formie karty.

dowód osobisty tradycyjny
Dowód osobisty w formie plastikowej karty

Co to jest aplikacja mObywatel?

mObywatel to darmowa aplikacja, dzięki której w niektórych sytuacjach uzyskasz dostęp do najważniejszych dokumentów (np. dowodu osobistego, prawa jazdy, recepty). Masz dostęp do najważniejszych danych i możesz potwierdzić tożsamość. Sukcesywnie rządzący zwiększają możliwości i uprawnienia dostępne dzięki usłudze mObywatel – związane jest to z zapowiedzianą cyfrową rewolucją sektora urzędowego.

„W każdym urzędzie, w każdym banku, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać swój dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją mObywatel” – mówi Adam Andruszkiewicz. Minister Cyfryzacji

Co sądzicie o aplikacji mObywatel i cyfryzacji naszej tożsamości? To dobry krok, dajcie znać anonimowo w komentarzach pod artykułem

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.