Dzwon Europy na pl. Litewskim nocą cieszy się dużym zainteresowaniem. „Jest naprawdę uciążliwy”

58721809 2319435218119003 902774740907720704 n
Dzwon Europy na placu Litewskim | fot. UM Lublin

Z okazji rocznicy wejścia Polski do UE na placu Litewskim stanął Dzwon Europy wykonany 15 lat temu w pracowni ludwisarskiej rodziny Felczyńskich. Mieszkańcy proszą o zmianę lokalizacji dzwonu.

Dzwon Europy, który stoi na Placu Litewskim, to symbol wejścia Polski do Unii Europejskiej i jest elementem tegorocznych obchodów 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej, które odbywają się pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

W 2019 roku oficjalnie został uruchomiony 1 maja w ramach świętowania 15-lecia wstąpienia Polski do struktur europejskich. W tym dniu, po wspólnym odśpiewaniu „Ody do Radości”, każdy z mieszkańców Lublina miał możliwość uderzenia w Dzwon Europy.

Dzwon został odlany w najsłynniejszej pracowni ludwisarskiej rodziny Felczyńskich. Przez ostatnie lata przechowywany był w Klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Złotej. Aktualnie, po konserwacji, został wystawiony przed pomnikiem Unii Lubelskiej na specjalnym rusztowaniu.

„Jest naprawdę uciążliwy”

Do naszej redakcji odezwał się jeden z pobliskich mieszkańców, który prosił o interwencję związaną ze zmianą lokalizacji tego dzwonu. – „Czy ktoś wie, kiedy zostanie usunięty lub przeniesiony dzwon z placu Litewskiego? Po fontannach to chyba najbardziej oblegana atrakcja, szczególnie w godzinach nocnych… Jest naprawdę uciążliwy” – pisze czytelnik Radosław.

Co na to ratusz?

Dzwon Europy pozostanie w tym miejscu do momentu zakończenia obchodów. Na co dzień z dzwonu zdjęty jest sznur, co powinno ograniczać jego użytkowanie” – mówi Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.