Na ulice Lublina wyjechał w czwartek samochód wyposażony w specjalne kamery i czujniki. Firma z Warszawy zaprezentowała miastu pojazd do kontroli postoju pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania. Niewykluczone, że takie rozwiązanie może wkrótce pojawić się w naszym mieście.
„Dziś na ulicy Krochmalnej widziałem pojazd marki Citroen z boxem na dachu oznaczonym jako E-kontrola SPPN. Czyżby Lublin korzystał z nich już na stałe? Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia” – napisał dziś rano czytelnik Marcin.
Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać u źródła.
Pojazd do mobilnych kontroli na ulicach Lublina
„Obecność pojazdu oznakowanego jako e-kontrola SPP, to jedynie prezentacja tego rodzaju rozwiązań i nie wiązała się z żadną kontrolą. W ramach monitorowania rynku i śledzenia nowych rozwiązań chcieliśmy zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje ten system” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
System do e-kontroli zaprezentowała Grupa MCX z Warszawy jako dostawca kompleksowych technologii informacyjno – komunikacyjnych, a także rozwiązań programowych dla Smart City. Dzisiaj (13.10) odbyła się prezentacja firmy w Lublinie.
„E-kontrola niesie wiele możliwości, jest nowoczesnym narzędziem do zbierania danych tj. precyzyjne wskaźniki obłożenia SPP, dane dotyczące wykorzystania miejsc postojowych, określenie aktualnego zapotrzebowania na miejsca postojowe z uwzględnieniem ich zajętości, rejestrowanie i analiza statystyczna, wskazanie liczby wykroczeń parkingowych” – informuje Justyna Góźdź.
Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli sprawdzają, czy kierowca zapłacił za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP i weryfikują czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój. Po zweryfikowaniu, za nieopłacony postój pojazdu w SPP, wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej są wysyłane do kierowców pocztą.
Poddany kontroli samochód ma nie tylko skanowaną tablicę rejestracyjną, ale wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna wraz z koordynatami GPS, dzięki którym dokładnie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się kontrolowany samochód.
„Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania, mniej błędów i reklamacji, kontrola przeprowadzana jest dwukrotnie w krótkich odstępach czasu” – zaznacza Góźdź.
System e-kontroli nie jest nowością, bowiem stosowany jest w wielu europejskich miastach, zaś w Polsce wdrożony został m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Niewykluczone, że takie rozwiązanie w niedalekim czasie zostanie wprowadzone również w Lublinie.
Dodaj swój komentarz