Dziwny pojazd na ulicach Lublina. Firma z Warszawy zaprezentowała pojazd do kontroli Strefy Płatnego Parkowania

Pojazd e-kontroli pojazdów w SPP
Pojazd e-kontroli pojazdów w SPP | fot. Hubert Klimek, UM Bytom

Na ulice Lublina wyjechał w czwartek samochód wyposażony w specjalne kamery i czujniki. Firma z Warszawy zaprezentowała miastu pojazd do kontroli postoju pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania. Niewykluczone, że takie rozwiązanie może wkrótce pojawić się w naszym mieście.

„Dziś na ulicy Krochmalnej widziałem pojazd marki Citroen z boxem na dachu oznaczonym jako E-kontrola SPPN. Czyżby Lublin korzystał z nich już na stałe? Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia” – napisał dziś rano czytelnik Marcin.

Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać u źródła.

Pojazd do mobilnych kontroli na ulicach Lublina

„Obecność pojazdu oznakowanego jako e-kontrola SPP, to jedynie prezentacja tego rodzaju rozwiązań i nie wiązała się z żadną kontrolą. W ramach monitorowania rynku i śledzenia nowych rozwiązań chcieliśmy zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje ten system” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

System do e-kontroli zaprezentowała Grupa MCX z Warszawy jako dostawca kompleksowych technologii informacyjno – komunikacyjnych, a także rozwiązań programowych dla Smart City. Dzisiaj (13.10) odbyła się prezentacja firmy w Lublinie.

„E-kontrola niesie wiele możliwości, jest nowoczesnym narzędziem do zbierania danych tj. precyzyjne wskaźniki obłożenia SPP, dane dotyczące wykorzystania miejsc postojowych, określenie aktualnego zapotrzebowania na miejsca postojowe z uwzględnieniem ich zajętości, rejestrowanie i analiza statystyczna, wskazanie liczby wykroczeń parkingowych” – informuje Justyna Góźdź.

Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli sprawdzają, czy kierowca zapłacił za postój. Kamery skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP i weryfikują czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój. Po zweryfikowaniu, za nieopłacony postój pojazdu w SPP, wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej są wysyłane do kierowców pocztą.

Poddany kontroli samochód ma nie tylko skanowaną tablicę rejestracyjną, ale wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna wraz z koordynatami GPS, dzięki którym dokładnie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się kontrolowany samochód.

„Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania, mniej błędów i reklamacji, kontrola przeprowadzana jest dwukrotnie w krótkich odstępach czasu” – zaznacza Góźdź.

System e-kontroli nie jest nowością, bowiem stosowany jest w wielu europejskich miastach, zaś w Polsce wdrożony został m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Niewykluczone, że takie rozwiązanie w niedalekim czasie zostanie wprowadzone również w Lublinie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.