Dziś częściowe zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 – data, godzina

Częściowe zaćmienie Słońca
Częściowe zaćmienie Słońca

Częściowe zaćmienie Słońca już dziś! Gdzie go oglądać? W czwartek 10 czerwca będziemy świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego. Przed nami pierwsze od 2015 roku częściowe zaćmienie Słońca.

Częściowe zaćmienie Słońca 2021

Za kilka godzin na południowym niebie czeka nas wyjątkowy i rzadki spektakl: 10 czerwca 2021 r. po raz pierwszy od sześciu lat będzie można zobaczyć w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc w nowiu częściowo zakryje Słońce – maksymalnie do około 15 procent. Ostatni raz mogliśmy liczyć na takie zjawisko w 2015 roku.

Kiedy dokładnie można zobaczyć zaćmienie Słońca? Kiedy było ostatnie zaćmienie Słońca? Czy wolno patrzeć w zaćmienie Słońca? Data, czas i informacje o okularach można znaleźć w tym przeglądzie zaćmienia Słońca w 2021 roku.

Kiedy nastąpi zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć w Polsce w czwartek 10 czerwca 2021 roku. Zajmuje to około dwóch godzin. Maksimum będzie obserwowane w Lublinie o godz. 12.57, w zależności od lokalizacji z zachodu na wschód. Mniej więcej godzinę wcześniej (około godz. 12.01) księżyc zacznie poruszać się w tym samym kierunku z ziemskiego punktu widzenia przed Słońcem. Godzinę po maksimum (około 13:52) spektakl się skończy.

ZOBACZ TAKŻE:
► Zaćmienie Słońca w Waszych obiektywach [GALERIA]

Czy można patrzeć na zaćmienie Słońca?

Odpowiedź jest jasna: nie. Eksperci zdecydowanie odradzają śledzenie zaćmienia Słońca gołym okiem. Patrzenie bezpośrednio na słońce jest bardzo niezdrowe dla oczu, ponieważ jasne promienie mogą poparzyć siatkówkę. Nie czujesz tego, ale uszkodzenie może być trwałe. W najgorszym przypadku może prowadzić do ślepoty. Dotyczy to zarówno „normalnego” słońca, jak i zaćmienia Słońca.

Nawet okulary przeciwsłoneczne lub przyciemniony film nie zapewniają wystarczającej ochrony, to samo dotyczy aparatów i smartfonów. Zamiast tego powinieneś nosić certyfikowane okulary do zaćmienia Słońca, które astronomowie prawdopodobnie kupili w odpowiednim czasie przez Internet lub od optyka.

Częściowe, całkowite, w kształcie pierścienia: wyjaśnienie zaćmienia Słońca

Istnieją trzy różne warianty zaćmienia Słońca: częściowe, całkowite i obrączkowe. Możesz dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne terminy tutaj:

  • Częściowe zaćmienie Słońca: tarcza Księżyca obejmuje tylko część Słońca.
  • Całkowite zaćmienie Słońca: Księżyc całkowicie zakrywa Słońce. Obserwator stoi w cieniu księżyca.
  • Obrączkowe zaćmienie Słońca: W tej szczególnej formie całkowitego zaćmienia Księżyca Księżyc znajduje się bardzo daleko od Ziemi, gdy porusza się całkowicie przed Słońcem. W rezultacie księżyc nie może całkowicie zakryć słońca i widzimy pierścień światła.

Kiedy nastąpi kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce?

Ci, którzy nie widzą nadchodzącego częściowego zaćmienia Słońca, mają kolejną okazję w następnym roku. Kolejne, które można zobaczyć również w Polsce, będzie 25 października 2022 roku. Potem jest kolejna dłuższa przerwa. Nadchodzące częściowe zaćmienia Słońca w skrócie:

  • 25 października 2022
  • 29 marca 2025
  • 12 sierpnia 2026

Zaćmienie Słońca 10 czerwca 2021 – TRANSMISJA NA ŻYWO

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.