Dzień pełen emocji podczas Mistrzostw Polski w Pływaniu

Basen Aqua Lublin z zewnątrz
Basen Aqua Lublin z zewnątrz | fot. Dominik Wąsik

Czwartek to dzień rozpoczęcia najważniejszej pływackiej imprezy w Polsce. Od rana emocjonowaliśmy się eliminacjami, w których padło wiele ciekawych rezultatów, a nawet rekord Polski. Wiemy także, kto pierwszego dnia mistrzostw powalczy o medale.

Krauliści dali przedsmak tego, na co ich stać

Dystans 50 metrów to prawdziwy sprint, w którym każdy błąd kosztuje cenne części sekundy. Chociaż to dopiero eliminacje, to krauliści dali przedsmak tego, na co ich stać. Zarówno Piotr Ludwiczak (Kaliski KS ,,Włókniarz” 1925 Kalisz), jak i Konrad Czerniak (MKP Szczecin) uzyskali minima na mistrzostwa Europy seniorów.

Awans do finałów z pierwszego miejsca uzyskał Ludwiczak, który na pokonanie tego dystansu potrzebował 22.23 sekundy. Dobrze znany lubelskim kibicom Czerniak był wolniejszy o 7 setnych sekundy. W najlepszej ósemce nie zabrakło oczywiście broniącego mistrzostwa Pawła Juraszka (AZS KU Politechniki Opolskiej).

Najszybsze w eliminacjach pań były te same zawodniczki, które przed rokiem sięgały po medale. Dodatkowo zachowały tę samą kolejność, gdyż najszybsza była Kornelia Fiedkiewicz (MKS Juvenia Wrocław), a jej czas 25.32 był gorszy o zaledwie 3 setne sekundy od minimum na mistrzostwa w Belgradzie. Tuż za nią finiszowały zaś Anna Dowgiert (KS Warta Poznań) oraz Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław).

Eliminacje na 100 metrów motylkiem

Kolejne kwalifikacje na mistrzostwa Starego Kontynentu padły w eliminacjach na 100 metrów motylkiem. Rekordzista Polski Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) znów potwierdził swoją dobrą formę, a ten dystans pokonał w czasie 52.16 sekundy. W granicach minimum zmieścił się również Adrian Jaśkiewicz (UKS G-8 Bielany Warszawa), którego rezultat wyniósł 52.28 sekundy. Awans z trzeciego miejsca wywalczył za to Paweł Korzeniowski (Grupa 5Sty), czyli pięciokrotny olimpijczyk.

Miły akcent mieliśmy na dystansie pań, gdyż 15-letnia Antonina Szabała (UKS SP5 Swim) ustanowiła rekord Polski w swojej kategorii wiekowej, który od tej pory wynosi 1:01.37. Szybsze od niej w eliminacjach były jedynie bardziej doświadczone koleżanki, czyli Julia Maik (Kaliski KS ,,Włókniarz” 1925 Kalisz), Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa), czy Amelia Marek (Ognisko TKKF DELFIN Tarnów).

Kogo zobaczymy w finałach w wyścigu na 200 metrów

W wyścigu na 200 metrów zobaczymy w finałach czołowe grzbiecistki AZS-u UMCS Lublin. Najlepiej w eliminacjach poradziła sobie Laura Bernat, która ukończyła eliminacje z czasem 2:18.47. Jej klubowa koleżanka Adela Piskorska uzyskała dopiero piąty czas (2:20.93). Pomiędzy nimi znalazły się zaś Marianna Rydzyńska (MUKS ”Piętnastka”), Wiktoria Palicka (TP Skalar, Słupsk) oraz Varvara Hlushchenko (UKS G-8 Bielany Warszawa).

Wyścig wśród panów zdominowali 20-latkowie z Warszawy, lecz każdy reprezentujący inny klub. Najlepszy czas wynoszący 2:00.76 należał do Filipa Kosińskiego (AZS AWF Warszawa) i był on o 4 setne szybszy od Amadeusza Knopa (UKS ,,GIM 92 Ursynów”). W najlepszej trójce znalazł się również Ksawery Masiuk (2:01.99), który na tej pływalni już bił rekordy jeszcze w kategoriach juniorskich.

W walce o medal nie zabraknie również specjalisty na tym dystansie, czyli Radosława Kawęckiego (AZS AWF Warszawa), który od 2013 roku dzierży rekord Polski.

Odbyły się także wolniejsze serie w stylu dowolnym

Panie sprawdziły się na dystansie 800 metrów i najlepiej poradziła sobie Apolonia Rąp (MKS Juvenia Wrocław), a uzyskany przez nią rezultat wynosi 9:15.48. Panowie ścigali się na 1500 metrów i jako pierwszy wyścig ukończył Mateusz Ciba (MKP Szczecin) z wynikiem 16:20.70.

Przypominamy, że cała impreza transmitowana jest na kanale TVP Sport oraz na stronie sport.tv.pl.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.