Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. „Nieobecność nie jest obciążona grzechem”

kościół
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej

Wobec zwiększającej się gwałtownie liczby zakażeń koronawirusem wprowadzono nowe obostrzenia, w tym dotyczące udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych. Aktualnie w kościołach w żółtej strefie obowiązuje ograniczenie 1 osoby na 4 metry kwadratowe, natomiast w strefie czerwonej ten limit wynosi 1 osobę na 7 metrów kwadratowych.

Liczba uczestniczących w liturgii zależy od wielkości świątyni. Należy zachować odpowiedni dystans między osobami. Wszystkich, poza sprawującymi liturgię, obowiązuje także zakrywanie ust i nosa. Ten obowiązek dotyczy także wiernych przebywających na zewnątrz świątyni.

Wierni mają prawo przyjmować komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę. Podtrzymany został zakaz napełniania kropielnic wodą święconą.

Arcybiskup Metropolita Lubelski Stanisław Budzik udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane od 18 października wszystkim wiernym archidiecezji lubelskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Dyspensa obowiązuje od niedzieli 18 października do odwołania

„Korzystających z dyspensy zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcamy również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe” – zachęca wiernych Archidiecezja Lubelska.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Msza święta online, w telewizji i radio. Jak prawidłowo uczestniczyć w nabożeństwie?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.