Duża podwyżka płacy minimalnej od 2020 roku. Wiemy, o ile dokładnie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Sprawdź, ile zarobisz na rękę, czyli netto.

Od 1 stycznia 2020 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie (płaca minimalna) za pracę wzrośnie z obecnych 2250 zł brutto do 2450 zł brutto (8,9 proc. podwyżki). Od nowego roku wzrośnie również stawka godzinowa. Obecnie wynosi ona 14 zł 70 gr, a od 1 stycznia 2020 r. wyniesie 16 zł.

Przypomnijmy, że płacę minimalną stosuje się wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy ona zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych takich jak umowy zlecenie czy o dzieło.

Wynagrodzenie minimalne 2020 – ile na rękę?

Od 1 stycznia 2020 roki wynagrodzenie minimalne wzrośnie do kwoty 2450 zł brutto. To podwyżka dokładnie o 200 zł względem obecnego wynagrodzenia, które wynosi 2250 zł brutto. Wysokość pensji jaką pracownik zatrudniony na umowę o pracę będzie niższa i wyniesie dokładnie 1774 zł netto, czyli na rękę.

Minimalna stawka godzinowa 2020 – ile na rękę?

Od 1 stycznia 2020 roku podwyżka czeka również pracowników, których wynagrodzenie uzależnione jest od ilości przepracowanych godzin w miesiącu. W 2019 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto.

Zgodnie z rozporządzeniem, minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wzrośnie do kwoty 16 zł. Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia minimalnego, jest to kwota brutto. Minimalna stawka godzinowa na rękę wyniesie zatem 13 zł netto przy umowie o dzieło i 10 zł netto na umowie zlecenie.

Ustawowe minimum zarabia w Polsce blisko 1,5 mln osób, przeważnie niewykwalifikowanych, zatrudnionych w firmach sprzątających, ochronie mienia oraz handlu, gastronomii i turystyce.

Zgodnie z informacją na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej należy ustalić do 15 września tego roku.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.