Duża podwyżka płacy minimalnej od 2020 roku. Wiemy, o ile dokładnie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Sprawdź, ile zarobisz na rękę, czyli netto.

Od 1 stycznia 2020 r. miesięczne minimalne wynagrodzenie (płaca minimalna) za pracę wzrośnie z obecnych 2250 zł brutto do 2450 zł brutto (8,9 proc. podwyżki). Od nowego roku wzrośnie również stawka godzinowa. Obecnie wynosi ona 14 zł 70 gr, a od 1 stycznia 2020 r. wyniesie 16 zł.

Przypomnijmy, że płacę minimalną stosuje się wyłącznie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy ona zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych takich jak umowy zlecenie czy o dzieło.

Wynagrodzenie minimalne 2020 – ile na rękę?

Od 1 stycznia 2020 roki wynagrodzenie minimalne wzrośnie do kwoty 2450 zł brutto. To podwyżka dokładnie o 200 zł względem obecnego wynagrodzenia, które wynosi 2250 zł brutto. Wysokość pensji jaką pracownik zatrudniony na umowę o pracę będzie niższa i wyniesie dokładnie 1774 zł netto, czyli na rękę.

Minimalna stawka godzinowa 2020 – ile na rękę?

Od 1 stycznia 2020 roku podwyżka czeka również pracowników, których wynagrodzenie uzależnione jest od ilości przepracowanych godzin w miesiącu. W 2019 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto.

Zgodnie z rozporządzeniem, minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wzrośnie do kwoty 16 zł. Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia minimalnego, jest to kwota brutto. Minimalna stawka godzinowa na rękę wyniesie zatem 13 zł netto przy umowie o dzieło i 10 zł netto na umowie zlecenie.

Ustawowe minimum zarabia w Polsce blisko 1,5 mln osób, przeważnie niewykwalifikowanych, zatrudnionych w firmach sprzątających, ochronie mienia oraz handlu, gastronomii i turystyce.

Zgodnie z informacją na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej należy ustalić do 15 września tego roku.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.