Dobiega końca budowa kotłowni gazowej o mocy 182 MW w EC Lublin-Wrotków. Zastąpi używane od lat 70. kotły opalane węglem

Kotłownia rezerwowo-szczytowa w Elektrociepłowni PGE Lublin Wrotków
Kotłownia rezerwowo-szczytowa w Elektrociepłowni PGE Lublin Wrotków | fot. PGE

Na koniec marca planowane jest oddanie do eksploatacji nowoczesnej kotłowni rezerwowo–szczytowej zasilanej gazem ziemnym w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Kotłownia gazowa zastąpi używane od lat 70. kotły opalane węglem.

PGE uruchomi kotłownię gazową w Elektrociepłowni w Lublinie

Przypomnijmy, że budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej zasilanej gazem ziemnym w Elektrociepłowni w Lublinie, rozpoczęła się w sierpniu 2022 r. Inwestycja jest podzielona na część stacjonarną i mobilną, składającą się z czterech kotłów gazowych, każdy o mocy 33 MW oraz pięciu mobilnych kotłów gazowo-olejowych, każdy o mocy 10 MW. Łączna moc kotłowni wynosi 182 MW.

„Obecnie prace koncentrują się na końcowym etapie budowy układów doprowadzenia gazu oraz oleju opałowego do kotłów, montażu oprzyrządowania kotłów i próbach szczelności poszczególnych odcinków rurociągów technologicznych. W zaawansowanej fazie są montaże układów elektrycznych oraz automatyki i pomiarów” – informuje biuro prasowe PGE.

Po zakończeniu prac budowlano-montażowych zostanie przeprowadzony rozruch kotłowni gazowo-olejowej w kolejnych fazach, tj. rozruch zimny, czyli próby techniczne układów i urządzeń bez użycia paliwa, rozruch gorący, czyli ruch regulacyjny układów i urządzeń z wykorzystaniem paliwa oraz ruch próbny potwierdzający pełną gotowość urządzeń do komercyjnej eksploatacji, podczas którego zostaną wykonane pomiary parametrów gwarantowanych (m.in. osiągalne moce cieplne, emisje itp.).

„Ten etap prac jeszcze się nie zakończył. Dopiero po zakończeniu ruchu próbnego i potwierdzeniu osiągnięcia parametrów gwarantowanych oraz dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym pozwolenia na użytkowanie, kotłownia gazowo-olejowa będzie gotowa do przekazania do eksploatacji” – czytamy w nadesłanej odpowiedzi przez PGE. Spółka zakłada, że oddanie nowej kotłowni do eksploatacji nastąpi w pierwszym kwartale 2024 r., czyli do końca marca.

Koniec węgla w lubelskiej elektrociepłowni

Warto przypomnieć, że gaz ziemny nie jest nowym rozwiązaniem w lubelskiej elektrociepłowni. Funkcjonujące tutaj od lat 70. ubiegłego wieku kotły wodne, wytwarzające ciepło z wykorzystaniem węgla kamiennego, już w 2002 roku ustąpiły pola nowej jednostce wytwórczej – blokowi gazowo-parowemu, wytwarzającemu energię elektryczną i ciepło w procesie kogeneracji. Od tego czasu produkcja ciepła z kotłów węglowych stanowi zaledwie 10%, pozostałe 90% ciepła oraz 100% energii elektrycznej jest produkowane w bloku gazowo-parowym.

Aktualnie dostępnymi urządzeniami wytwórczymi w elektrociepłowni są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, stanowiący podstawową jednostkę wytwórczą elektrociepłowni oraz 2 węglowe kotły wodne.

„Kotłownia rezerwowo-szczytowa po oddaniu do eksploatacji zastąpi używane od lat 70. ubiegłego wieku kotły opalane węglem. Po zakończeniu tej inwestycji nasz oddział zrezygnuje całkowicie ze spalania węgla w procesie wytwarzania ciepła. Gazowe źródła szczytowe wykorzystywane będą w okresach o podwyższonym zapotrzebowaniu odbiorców na ciepło jako uzupełnienie mocy produkcyjnych bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia BGP z ruchu. Szacujemy, że ilość ciepła wytworzona w KRS stanowić będzie ok. 10% rocznej produkcji ciepła w elektrociepłowni” – mówi Andrzej Jedut, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie.

Jak przekonuje PGE, kotły gazowo-olejowe to wysoka sprawność wytwarzania, około 95% wobec 88% sprawności kotłów węglowych, kilkukrotnie mniejsze emisje zanieczyszczeń do powietrza, brak ubocznych produktów spalania w postaci popiołu i żużla, a także brak hałasu emitowanego do otoczenia.

Koszt budowy kotłowni rezerwowo–szczytowej pochłonął 85 milionów złotych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.