Dach hali Globus wymaga pilnego remontu. Może nie wytrzymać maksymalnego obciążenia śniegiem

Przeciekający dach hali Globus wymaga pilnej naprawy
Przeciekający dach hali Globus wymaga pilnej naprawy | fot. Dominik Wąsik

Firma Bud-Raj z Dysa złożyła najtańszą, wartą blisko 443 tys. zł ofertę w przetargu na wykonanie wzmocnienia konstrukcji dachu hali Globus w Lublinie. Najtańsza oferta w przetargu okazała się blisko dwa razy droższa, niż przewidywał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. A najdroższa aż siedem razy przewyższała budżet.

Muszą wzmocnić dach hali Globus

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ogłosił w połowie września przetarg na wyłonienie wykonawcy wzmocnienia konstrukcji dachu hali sportowo-widowiskowej Globus w Lublinie. Ekspertyza z grudnia 2021 r. wykazała, że stan ogólny głównej konstrukcji dachu nie budzi zastrzeżeń i oceniono go jako dobry. Spółka sama zdecydowała o wykonaniu tych prac, żeby mieć absolutną pewność, że dach spełnia wszystkie obecnie obowiązujące normy.

„Chodzi przede wszystkim o to, żeby konstrukcja dachu spełniała wszystkie obecnie obowiązujące normy. Halę projektowano i budowano zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami, ale normy zostały zaostrzone m.in. po tragedii, do której doszło w Chorzowie w 2006 r., gdzie pod naporem śniegu runął tam dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich” – tłumaczy Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR.

Autorzy ekspertyzy mają zastrzeżenia do sposobu podwieszenia urządzeń do płatwi kratowych.

„Podwieszenia te wykonane są za pomocą linek stalowych mocowanych głównie do pasów dolnych płatwi, w przypadkowych miejscach. Płatwie były projektowane na przenoszenie obciążeń działających w ich płaszczyźnie. Przy maksymalnym obciążeniu połaci dachowej, te dodatkowe obciążenia mogą spowodować wyboczenie dolnych pasów płatwi i utratę stateczności” – czytamy w opracowaniu.

Autorzy projektu architektoniczno-budowalnego mają również uwagi do urządzeń podwieszanych do konstrukcji dachu.

„W czasie imprez dopuszcza się podwieszanie do konstrukcji dachu różnych urządzeń takich jak: dodatkowe oświetlenie, głośniki, kurtyny, ekrany, banery reklamowe itp. Nie powoduje to zbyt wielkiego obciążenia i w okresie bez śniegu można na to pozwolić, ale z jednym wyjątkiem – nie można obciążać poziomych ściągów łuków, przebiegających nad halą. W okresie z opadami śniegu przed podwieszeniem dodatkowego obciążenia należy usunąć śnieg z połaci dachowych” – czytamy w dokumencie.

Sprawdzono również wykonanie wzmocnień zleconych w 2021 r. Wzmocnienia podwieszeń pomostów oraz krzyżulców łuku wykonano poprawnie, lecz firma odpowiedzialna za te prace nie wykonała wzmocnień płatwi nad sceną.

Problem z remontem dachu hali Globus

MOSiR czekał na oferty firm zainteresowanych podjęciem się prac do 4 października. Dwie oferty wpłynęły do przetargu: Specjalistyczne Usługi Budowlane BUD-RAJ Rajmund Gawlik z Dysa (442,8 tys.) oraz spółka Freyssinet Polska z Warszawy (1,7 mln zł).

MOSiR planował wydać na prace niecałe 245 tys. zł. Miejska spółka ma teraz dwie możliwości: dołożyć do najtańszej oferty, lub unieważnić postępowanie i ogłosić nowe.

„Po dokonaniu analizy formalno-prawnej, a w dalszej części ekonomicznej złożonych ofert zarząd spółki zdecyduje o dalszych krokach związanych z tym postępowaniem” – komentuje Miłosz Bednarczyk.

Wyłoniony wykonawca będzie miał cztery miesiące na wykonanie niezbędnych robót. Zlecone prace nie obejmują naprawy przeciekającego dachu hali.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.