26 września 2024 roku na terenie gminy Łaszczów odbyły się ćwiczenia ratownicze „GRYF-2024”, w których wzięły udział jednostki krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG) powiatu tomaszowskiego oraz służby współpracujące. Celem manewrów było doskonalenie współpracy między służbami ratunkowymi w obliczu różnorodnych zagrożeń.
Interwencje i taktyka. Strażacy ćwiczyli różne scenariusze
Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim sprawdzenie funkcjonowania służb dyspozytorskich i zarządzania operacyjnego w sytuacjach kryzysowych. Ważnym elementem było praktyczne doskonalenie organizacji Punktu Przyjęcia Sił i Środków oraz przemieszczania zasobów ratunkowych w trudnych warunkach. Podczas manewrów zespół odpowiedzialny za koordynację działań przećwiczył również procedury związane z powoływaniem sztabu i jego efektywnym działaniem na poziomach interwencyjnym i taktycznym.

Gaszenie, poszukiwanie i ratowanie – główne zadania zespołów strażackich
Działania obejmowały gaszenie pożarów budynków użyteczności publicznej, pożarów lasów, a także akcje ratownictwa wodnego oraz poszukiwawczo-ratowniczego, które dodatkowo zawierały elementy ratownictwa medycznego. Szczególną uwagę poświęcono współpracy z innymi służbami, takimi jak Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne i Straż Graniczna, co było kluczowe, zwłaszcza w kontekście udzielania wsparcia uchodźcom z Ukrainy.

W ramach ćwiczeń doskonalono również organizację łączności oraz metody współpracy z mediami, co miało na celu lepsze informowanie społeczeństwa o przebiegu działań ratowniczych i ich skutkach. Dodatkowym wyzwaniem było zabezpieczenie rejonu działania, by w czasie trwania operacji ratunkowej zachować pełną gotowość bojową i reagować na inne zagrożenia.

Duże przedsięwzięcie szkoleniowe Straży Pożarnej
Nad przebiegiem ćwiczeń czuwali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie, m.in. st. bryg. Marek Chwalczuk oraz bryg. Jarosław Hamaluk, a także lokalne władze, w tym Wicestarosta Tomaszowski Jarosław Korzeń i Komendant Powiatowy PSP w Tomaszowie, bryg. Paweł Chromiec. W działaniach wzięły udział jednostki straży pożarnej z Tomaszowa Lubelskiego oraz wybrane jednostki OSP KSRG, a także przedstawiciele Nadleśnictwa Tomaszów i zespołów zarządzania kryzysowego.
Czy Waszym zdaniem takie ćwiczenia ratunkowe powinny odbywać się częściej, by jeszcze lepiej przygotować służby na różne zagrożenia? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię