Coraz bliżej powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. PKP PLK ogłosiły pierwszy przetarg

DSC05533
Prace na linii kolejowej Lublin - Dęblin | fot. Dominik Wąsik

Lubelska Kolej Aglomeracyjna coraz bliżej. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy koncepcji LKA. To kolejny krok, który umożliwi rozwój transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny.

Mieszkańcy Lublina i okolicznych powiatów będą mogli łatwiej podróżować koleją. W piątek 3 lipca PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej na potrzeby powstania Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Zgodnie z podpisanym 13 czerwca 2020 r. porozumieniem z Zarządem Województwa Lubelskiego, Polskie Linie Kolejowe zobowiązały się przeprowadzić przetarg na wybór wykonawcy koncepcji oraz sprawować nadzór nad jej przygotowaniem.

Koncepcja pozwoli wskazać kierunki rozbudowy linii kolejowych na terenie województwa lubelskiego, w tym na obszarze aglomeracji lubelskiej. LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika.

Łatwiejsze będą codzienne podróże do szkoły i pracy. Wśród założeń jest m.in. modernizacja istniejących i budowa nowych przystanków kolejowych. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Będzie też lepsza integracja z innymi środkami transportu, dzięki planowanym węzłom przesiadkowym.

W ramach koncepcji dokładnie przeanalizowany zostanie obszar, jaki obejmować będzie Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020-2021. Jej koszt szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Województwo Lubelskie zobowiązało się pokryć połowę kosztów opracowania, a pozostałą część sfinansują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Powstanie koncepcji umożliwi opracowanie studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac. 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.