Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. Co grozi za jej złamanie?

cisza wyborcza głosowanie wybory
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę i potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę. Co grozi za jej złamanie?

Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 2019 to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób prowadzenia kampanii wyborczej kandydatów. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

W polskim systemie wyborczym cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Ile trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza łącznie potrwa 45 godzin, jeżeli Polska Komisja Wyborcza nie przedłuży głosowania na skutek incydentów wyborczych. Rozpoczęła się w nocy z piątku na sobotę o północy i potrwa do godz. 21 w niedzielę.

Co oznacza cisza wyborcza?

Nie wolno:

+ Zwoływać zgromadzeń,
+ Organizować pochodów i manifestacji,
+ Wygłaszać przemówień,
+ Rozpowszechniać materiałów wyborczych,
+ Eksponować symboli, napisów, itp. nawiązujących do kandydatów i komitetów wyborczych,
+ Publikować sondaży wyborczych w Internecie.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które winowajcę ukarać można grzywną. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość grzywny również jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wyborczego grzywna wynosić od 20 zł do 5 tys. zł.

Na bardziej surowe kary narażają się ci, którzy w godzinach głosowania, będą podawać do wiadomości publicznej wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Za takie zachowanie grozi wysoka grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.