Trwa cisza wyborcza. Jaka grozi kara za jej złamanie?

cisza wyborcza głosowanie wybory
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Trwa cisza wyborcza podczas wyborów samorządowych 2018. Cisza wyborcza składa się z kilku elementów, które prezentujemy poniżej.

Cisza wyborcza 2018 to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób prowadzenia kampanii wyborczej kandydatów. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

W polskim systemie wyborczym cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych.

Polska Komisja Wyborcza przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie ciszy wyborczej, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, billboardy, ulotki itp., a także działalność w internecie – publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych.

Ile trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza łącznie potrwa 45 godzin, jeżeli Polska Komisja Wyborcza nie przedłuży głosowania na skutek incydentów wyborczych. Rozpoczęła się w nocy z piątku na sobotę o północy i potrwa do godz. 21 w niedzielę.

Cisza wyborcza w trakcie wyborów samorządowych 2018
Cisza wyborcza w trakcie wyborów samorządowych 2018

Co oznacza cisza wyborcza?

Nie wolno:

+ Zwoływać zgromadzeń,
+ Organizować pochodów i manifestacji,
+ Wygłaszać przemówień,
+ Rozpowszechniać materiałów wyborczych,
+ Eksponować symboli, napisów, itp. nawiązujących do kandydatów i komitetów wyborczych,
+ Publikować sondaży wyborczych w Internecie.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które winowajcę ukarać można grzywną. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość grzywny również jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wyborczego grzywna wynosić od 20 zł do 5 tys. zł.

Na bardziej surowe kary narażają się ci, którzy w godzinach głosowania, będą podawać do wiadomości publicznej wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Za takie zachowanie grozi wysoka grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Czytaj także: Wybory samorządowe 2018. Lokale wyborcze w Lublinie. Gdzie głosować?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.