Ciężkie czasy dla restauratorów. Coraz więcej lokali gastronomicznych znika z mapy Lublina

Vanilla Cafe znika z mapy Lublina po 20 latach działalności
Vanilla Cafe znika z mapy Lublina po 20 latach działalności | fot. Dominik Wąsik

Inflacja, ceny prądu i gazu, a co za tym idzie ceny żywności — to wszystko bardzo szybko wykańcza gastronomię. Z mapy Lublina znikają kolejne restauracje. Zamykają się zarówno nowo otwarte lokale, jak i znane od lat miejsca.

Branża gastronomiczna przechodzi przez poważny kryzys. Pandemia pozbawiła lokale gastronomiczne przychodu. Jak wynika z danych zgromadzonych podczas cyklicznego badania „Polska na Talerzu” (przeprowadzonego w lutym i marcu 2022 roku na właścicielach lokali gastronomicznych), największym problemem ostatnich trzech lat były podwyżki cen gazu i prądu.

Natomiast wśród trzech najważniejszych zagrożeń dla branży, ankietowani wymieniali zwiększone koszty prowadzenia biznesu (koszty pracownicze, koszty mediów itp.), rosnące ceny paliwa wpłyną na zwiększenie cen dostaw jedzenia oraz wzrost kosztów utrzymania gospodarstwa domowego powodującego zmniejszenie wydatków na posiłki w restauracjach.

Zamykają się kolejne restauracje z Lublina

O skali podwyżek można mówić na przykładzie lokali, które w ostatnich dniach i tygodniach ogłosiły zniknięcie z gastronomicznej mapy Lublina. Jednym z takich miejsc jest restauracja Vanilla Cafe. Na drzwiach wejściowych znajduje się kartka z informacją, że restauracja będzie nieczynna do odwołania. Lokal przy deptaku działał od 2002 r.

Rock Pub Ramzes

Kolejnym z kultowych miejsc jest Rock Pub Ramzes mieszczący się przy ul. Kołłątaja. Właściciele pubu ogłosili, że zamykają się po ponad 27 latach działalności.

„Rzeczywistość i otoczenie biznesowe dla gastronomii bardzo się zmieniły ostatnio na gorsze. Koszty rosną w niespotykanym tempie i nie widać jakichkolwiek przesłanek dla poprawy i zmiany na lepsze, a pesel mówi, że czas zwolnić tempo” – piszą właściciele.

Pub organizuje imprezę pożegnalną w czwartek 5 stycznia o godz. 18:00.

Blues Brothers Pub

Zwija również się Blues Brothers Pub, który ma za sobą blisko 20 lat działalności w dwóch lokalizacjach: przy Kościuszki, a obecnie na Orlej. W listopadzie 2022 r. właściciele próbowali znaleźć kogoś, kto by przejął bar w obecnej postaci, jednak bez odzewu. 30 grudnia przekazano, że to koniec działalności baru.

FALLA Lublin

FALLA to wegetariańska restauracja działająca od 2019 r. przy Al. Racławickich. 20 grudnia 2022 r. na facebooku lokalu został zamieszczony post dotyczący rzekomej awarii, przez którą lokal zostaje tymczasowo zamknięty. Natomiast 28 grudnia na popularnym portalu ogłoszeniowym pojawiło się ogłoszenie o odstąpieniu restauracji za 300 tys. zł.

MĄKA Z WODĄ

Na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazła się również oferta odstąpienia lokalu gastronomicznego, którym jest włoska restauracja i pizzeria MĄKA Z WODĄ mieszcząca się przy Unickiej. Właściciel wycenił miesięczny czynsz za lokal na ponad 6,8 tys. zł netto.

Pizzeria Tutti Gusti

Właścicielka pizzerii Tutti Gusti na Pana Balcera wystawiła na portalu ogłoszeniowym informację o sprzedaży swojej działalności, wraz z całym wyposażeniem. Cena to 120 tys. zł.

Znasz inne lokale, które zamknęły się w ostatnim czasie? Których lokali najbardziej wam brakuje? Podzielcie się opiniami w komentarzach.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.