Chińczycy oszukiwali rodaków metodą „na policjanta”. W sprawie zatrzymano już 50 osób

Chińczycy oszukiwali metodą „na policjanta” | fot. Policja

Policja aresztowała Chińczyków i Tajwańczyków, którzy oszukiwali swoich rodaków metodą „na policjanta” i wyłudzili w ten sposób około 1,8 mln euro.

Na skutek czynności prowadzonych przez Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

W jej skład wchodzili głównie Chińczycy i Tajwańczycy. Członkowie grupy od 2016 roku do 18 stycznia 2017 roku dokonywali oszustw „na policjanta” na szkodę obywateli Chin.

– Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców. Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd, co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych – czytamy w komunikacie policji.

Sprawcy działali w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz Chin. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całego kraju prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw. Pokrzywdzeni obywatele Chin stracili co najmniej 1 milion 800 tysięcy euro.

Zatrzymanych do tej sprawy jest już 50 osób. Przy zaangażowaniu prokuratorów i funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i szeregu innych jednostek, dziś przeprowadzono przeszukania w 5 miejscach na terenie Lublina, w 2 podwarszawskich miejscowościach oraz w Krakowie.

W rezultacie tych działań zatrzymano łącznie 50 osób. Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności Izabelę M. (znana polska tancerka) i zabezpieczono przy niej 100 000 zł. Podczas przeszukań ujawniono również i zabezpieczono m. in. karabin M16 oraz dubeltówkę.

Zatrzymanym grozi kara do 15 lat więzienia.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.