Do sześciu szkół z Lublina zostały dziś złożone wnioski o zmiany w statutach. Chodzi o ochronę zdrowia psychicznego w szkołach, walki z mową nienawiści oraz przemocą, a także mediacji rówieśniczej.
Inkluzywny Statut Szkoły w Lublinie
Miesiąc temu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pokazał, że prawie pół miliona uczniów z całej Polski nie czuje się bezpiecznie w swoich szkołach. Województwo lubelskie wypadło najgorzej w kraju – aż 77 proc. młodzieży widzi regularnie symbole przeciwne społeczności LGBTQ+. Według autorów rankingu, na skutek nauczania zdalnego obserwuje się w szkołach wzrost objawów depresji, stanów lękowych i innych kryzysów psychicznych.
Zobacz także: Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2022. Liceum z Lublina w pierwszej trójce zestawienia
O zmiany apeluje Młodzieżowa Rada Miasta Lublin wraz z Lubelskim Marszem Równości oraz Rankingiem Szkół LGBTQ+.
„Składamy wnioski do sześciu lubelskich szkół o zmianę statutu placówek. Statuty szkół powinny chronić bezpieczeństwo uczniów i uczennic. W proponowanych przez nas zmianach znalazły się także zapisy antydyskryminacyjne, które zapewnią ochronę młodzieży z mniejszości LGBTQ+, a także osób z niepełnosprawnościami, oraz mediację rówieśniczą, która jest jednym ze sposobów zwalczania konfliktów” – mówi Dominik Kuc, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Wnioski o zmiany w statutach szkół zostały dziś złożone w sześciu szkołach z Lublina.
„To idealny moment, aby złożyć takie wnioski, ponieważ w tym tygodniu odbywają się rady pedagogiczne w szkołach. Kierujemy je m.in. do II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, V Liceum Ogólnokształcącego oraz XXIX Liceum Ogólnokształcącego. W kilku szkołach już teraz obowiązują zapisy, które ograniczają np. zasady wyglądu w szkołach. Czas, aby to zmienić” – mówi Inga Sobólska, rzeczniczka ds. równości przy Młodzieżowej Radzie Miasta Lublin.
„Jest to przede wszystkim szansa dla młodych osób, ponieważ do tej pory statuty szkolne to głównie ograniczenia dla uczniów dotyczące ich wyglądu, percepcji i wyrażania siebie. Chcemy, aby statuty chroniły młode osoby, dawały im przestrzeń do nauki i komfortu psychicznego. Wiemy, że mamy w obecnie falę depresji wśród młodych osób. Szkoła nam nie pomaga. Chcemy w ten sposób zabezpieczyć młode osoby, żeby prawnie były chronione i ich komfort był zabezpieczony” – przekonuje Inga Sobólska.
Organizatorzy akcji zapowiadają, że w najbliższym czasie podobne wnioski zostaną złożone do kolejnych lubelskich placówek.
„Dla nas, jako uczniów lubelskich szkół, dla młodzieżowej rady jest to niezwykle ważna rzecz. Zaczynamy na razie od sześciu szkół, lecz uważa, że to jest dopiero początek dłuższej zmiany w ramach działań Europejskiej Stolicy Młodzieży, gdzie niezmiernie ważna jest równość, a także, żeby uczniowie dobrze czuli się we własnych szkołach, czyli miejscach, gdzie tak naprawdę spędzamy większość swojego czasu” – komentuje Kamil Konieczny, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin.
„Inkluzywny Statut Szkoły to rozdział, który został zaprojektowany przez organizacje partnerskie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, oraz osoby prawnicze. Jest to rozdział dodawany do statutu szkoły, jednak szkoły mogą go przyjmować w dowolny dla siebie sposób. Apelujemy o przyjmowanie poszczególnych paragrafów do szkół. Paragrafy dotyczą m.in. szkolnych wydarzeń, wyglądu, ekspresji, a także ochroną przed mową nienawiści” – dodaje Dominik Kuc.
kto pytał?