Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Liceum z Lublina w pierwszej trójce zestawienia

Międzynarodowe Liceum Paderewski zajęło 2. miejsce w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Międzynarodowe Liceum Paderewski zajęło 2. miejsce w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Międzynarodowe Liceum Paderewski – to tą lubelską szkołę uczniowie uznali za przyjazną osobom LGBTQ+. Zostanie na niej powieszona czerwona tabliczka przypominająca te urzędowe, z napisem „Bezpieczna Szkoła”.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Wyniki II Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ogłoszono podczas konferencji zorganizowanej 19 maja przed Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewski w Lublinie. To właśnie Paderewski znalazł się na miejscu drugim w rankingu i od teraz – tuż obok tabliczki z nazwą szkoły – zawiśnie tu tablica „Bezpieczna Szkoła”.

„W naszej szkole podejmowane są liczne inicjatywy równościowe takie jak Tęczowy Piątek. My, uczennice i uczniowie możemy chodzić z tęczowymi przypinkami, nikt nie ma z tym najmniejszego problemu. Przez dwa lata swojej edukacji nigdy nie spotkałam się z sytuacją, w której ktokolwiek byłby dyskryminowany przez kogokolwiek. Każda uczennica i każdy uczeń w naszej szkole może być sobą, wyglądając przy tym jak chce i być kim chce. Nauczyciele nigdy nie komentują wyglądu, zainteresowań, czy orientacji seksualnej w przykry sposób, tak jak niestety czasem zdarza się to w innych szkołach” – komentuje Antonina Krawczyk, uczennica szkoły.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to coroczne badanie, w ramach którego uczniowie i uczennice oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości i akceptacji mniejszości LGBTQ+. Odpowiadają anonimowo na 19 pytań o widoczność, dyskryminację, postawy nauczycieli i nauczycielek oraz zaangażowanie szkoły. Wyniki są sumowane i przeliczane na Ranking.

W województwie lubelskim aż 31 proc. młodzieży deklaruje, że widzi regularnie przejawy dyskryminacji na terenie swojej szkoły. Aż 77 proc. osób mówi też o tym, że widzi symbole obraźliwe dla osób LGBTQ+ (np. naklejki z napisem zakaz pedałowania). Lublin na tle regionu wypada nieco lepiej – 73 proc. ankietowanych wskazuje na to, że ma przynajmniej jedną osobę do której może zwrócić się z problemem na terenie szkoły.

„To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach i dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od lat obserwujemy dysproporcję pomiędzy tym, jakie opinie mają młode osoby, a tym, co sądzą o systemie” – komentuje Dominik Kuc, koordynator Rankingu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Proste że Paderewski się tak reklamuje, poziomem nauczania nie powalczą w innych rankingach 😀

  2. Jak można w placówce edukacyjnej godzić się na demonstrowanie ideologii bardziej niebezpiecznej niż nazizm i komunizm razem wzięte.
    A w dodatku jest to ideolo antyintelektualne, zaprzeczające podstawowej wiedzy o biologii, generyce i psychologii.