Chcą poprawić sytuację rodzących kobiet. Cel główny „Łagodzenie bólu podczas porodu” Wypowiedz się w ankiecie

noworodek w szpitalu
Noworodek w szpitalu | fot. Adobe Stock

Ciąża, poród i połóg to wyjątkowe etapy w życiu każdej kobiety, ale często niosą za sobą liczne wyzwania zarówno pod względem przebiegu tych okresów, jak i otaczających okoliczności. Dla dobra zarówno kobiety, jak i dziecka, istotne jest zapewnienie jej odpowiedniego wsparcia – zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Godny, bezpieczny poród to cel nr 1 Rzecznika Praw Pacjenta.

Łagodzenie bólu porodowego — znaj swoje prawa

Rzecznik Praw Pacjenta priorytetowo podchodzi do sprawy łagodzenia bólu porodowego. Od lipca 2015 r. każda kobieta w trakcie porodu ma prawo do bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego. Dane NFZ wskazują jednak, że stosowanie tego rodzaju znieczulenia przy porodzie naturalnym jest rzadkie i szuka przyczyny tego zjawiska.

usg ciążowe
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Porodówki w ogniu pytań — Rzecznik szuka przyczyn tego stanu

W zeszłym roku nawiązano kontakt z 245 placówkami medycznymi na obszarze całego kraju, aby zrozumieć przyczyny rzadkiego stosowania znieczuleń zewnątrzoponowych podczas porodów naturalnych oraz dostępnych alternatywnych form znieczulenia dla pacjentek. Szpitale przekazały potrzebne informacje, trwa ich weryfikacja.

O opiece okołoporodowej i problemach, z jakimi spotykają się kobiety w ciąży i połogu rozmawialiśmy także z organizacjami pacjentów m.in. Koalicją dla wcześniaka, Matkowe Love, Rodzić Po Ludzku oraz Matecznikiem. – Rzecznik Praw Pacjenta

Istotny głos pacjentek — podziel się swoimi spostrzeżeniami

Analizując stan opieki okołoporodowej w Polsce, nie można jednak zapominać o głosie samych pacjentek. To ich doświadczenia, ich historie związane z porodem i łagodzeniem bólu, stanowią dla Rzecznika Praw Pacjenta najważniejsze źródło informacji. Opieka okołoporodowa powinna być dostosowana przede wszystkim do ich potrzeb. Głos pacjentek pomoże zidentyfikować obszary w opiece okołoporodowej, które wymagają poprawy.

dziecko poród
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ankieta, aby lepiej zrozumieć problemy „rodzących” kobiet

Przygotowano ankietę skierowaną do pacjentek, aby zgłębić ich doświadczenia podczas porodu. Rzecznikowi Praw Pacjenta zależy na poznaniu perspektywy kobiet odnośnie stosowania znieczuleń podczas porodów naturalnych, ich podejścia do tej formy ulgowej oraz jak odbierają samo doświadczenie porodu. Zebrane dane będą kluczowe do lepszego dopasowania działań mających na celu poprawę opieki okołoporodowej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.