Ceny paliw szaleją. Mimo podwyżki cen diesla autobusy nadal bardziej opłacalne od trolejbusów

Trolejbus na linii 158
Trolejbus na linii 158 | fot. Dominik Wąsik

Początek tygodnia przyniósł kolejną wyraźną podwyżkę cen paliw na stacjach. Litr oleju napędowego (ON), potocznie nazywanego dieslem, kosztuje średnio powyżej 8 zł. MPK twierdzi, że pomimo podwyżki cena diesla autobusy nadal są bardziej opłacalne od trolejbusów.

Trolejbusy grzeją ławę w zajezdni

Od września wybrane linie trolejbusowe częściowo są obsługiwane przez tabor autobusów spalinowych. Zmiana dotyczy pięciu linii: 38, 154, 156, 157 i 161, łącznie 15 rozkładów. Przekalkulowano, że bardziej opłaca się obsługiwać kursy przez autobusy spalinowe, niż trolejbusy na prąd.

Oszczędności w następstwie obsługi wybranych kursów linii trolejbusowych autobusami w dzień powszedni, dziennie wynoszą ponad 7 tys. zł. Biorąc szacunkowo, że w miesiącu jest 20 dni roboczych tzw. powszednich, kwota ta przekracza 140 tys. zł” – informował we wrześniu ZTM Lublin.

ZOBACZ TAKŻE: ZTM kieruje na linie trolejbusowe autobusy spalinowe. Taka zmiana pozwala zaoszczędzić ponad 7 tys. zł dziennie

Droższy diesel nadal bardziej opłacalny od prądu

Jednak od września cena diesla mocno poszybowała do góry, przekraczając kwotę 8 zł za litr. Zgodnie z danymi opublikowanymi przed e-petrol.pl, średnia cena oleju napędowego na dzień 19.10.2022 roku to 8,08 zł/l, podczas gdy w ubiegłą środę było to jeszcze 8,01 zł/l.

ZOBACZ TAKŻE: Wysokie ceny paliw. Olej napędowy po prawie 8 zł, benzyna zbliża się do 7 zł

„Obecnie nie mamy szczegółowych kalkulacji dotyczących oszczędności po zmianach w zakresie cen paliw. W tym kontekście sytuacja jest dynamiczna – ceny zmieniają się w sposób dynamiczny. W dalszym ciągu zastępstwo dotyczy wybranych linii i dziennie jest to ok. 15 rozkładów” – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

O aktualną kalkulację zwróciliśmy się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie, które jest największym z przewoźników realizujących przewozy publiczne na zlecenie ZTM Lublin.

We wrześniu w wyniku zastąpienia 15 rozkładów trolejbusowych autobusami, spółka dziennie oszczędzała 7079 zł. Dziś to oszczędność rzędu 5477 zł” – mówi Weronika Opasiak, rzeczniczka prasowa MPK Lublin.

Oznacza to, że miesięczna (kalkulacja tylko dla dni powszednich) oszczędność zmalała ze 140 tys. zł do niecałych 110 tys. zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.