Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Lublinie

Uczcili Pamięć żołnierzy
Uczcili Pamięć żołnierzy | fot. 2LBOT

Jutro, w środę 29 maja, w Lublinie odbędą się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Uroczystości uświetnią m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Program obchodów

Centralne Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Lublinie obejmują:

  • 10:00 – Msza św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy ul. Królewskiej 10.
  • 11:30 – Uroczysty apel na Placu Zamkowym.
  • 10:00 – 17:00 – Wystawa sprzętu na błoniach pod Zamkiem.

Podczas obchodów odbędzie się inauguracja 5. Rajdu Motocyklowego Weteranów, który ma na celu uczczenie pamięci polskich żołnierzy i funkcjonariuszy poległych podczas służby poza granicami kraju.

Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie
Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wystawa sprzętu i atrakcje

Na błoniach Lubelskich przy Placu Zamkowym w godzinach 10:00 – 17:00 będzie dostępna wystawa sprzętu wojskowego. Uczestnicy będą mogli:

  • Zobaczyć uzbrojenie Sił Zbrojnych RP.
  • Odwiedzić liczne stoiska informacyjne instytucji i jednostek wojskowych.
  • Wziąć udział w spotkaniach z weteranami.
  • Skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.
Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie
Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wyraz pamięci i szacunku

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. W 70-letniej historii udziału w misjach poza granicami państwa oddało życie 123 Polaków. Święto to jest również zbieżne z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oprócz centralnych obchodów, na terenie całego kraju odbywają się lokalne uroczystości, wyrażające wdzięczność uczestnikom misji zagranicznych.

flaga polski na mundurze
Kwalifikacja wojskowa | fot. Dominik Wąsik

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach i wspólnego świętowania, oddając hołd tym, którzy swoją służbą przyczynili się do budowania pokoju na świecie oraz bezpieczeństwa naszego kraju.

Czy planujecie wziąć udział w obchodach Dnia Weterana w Lublinie? Podzielcie się swoimi planami w komentarzach lub udostępnijcie ten artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.