Carnaval Sztukmistrzów i popisy na wysokości. Urban Highline Festival! 27-30 lipca Lublin

Urban Highline Festival Lublin 2022
Urban Highline Festival Lublin 2022 | fot. Dominik Wąsik

W dniach 27-30 lipca 2023 Lublin, za sprawą Urban Highline Festival, znów stanie się areną podniebnych zmagań slacklinerów. Pietnasta jubileuszowa, edycja tego wydarzenia przyciągnie do Lublina ok. 250 artystów z całego świata.

Festiwal Urban Highline – co to takiego?

To międzynarodowe święto osób wykonujących widowiskowe akrobacje na wysokościach w przestrzeni miejskiej. Organizowany jest w Lublinie od 2009 roku i od tego czasu miasto odwiedziły tysiące highlinerów z ponad 50 krajów. IDEA festiwalu — widzowie obserwują rozpięte nad głowami taśmy i chodzących po nich śmiałków, jednak dla uczestników z całego świata festiwal jest czymś dużo większym. To doroczne święto miłośników slackliningu, podczas którego dzielą się oni swoją pasją, wiedzą i zdobytym doświadczeniem.

Urban Highline Festival
Urban Highline Festival | fot. Dominik Wąsik

Highline to sport ekstremalny, który polega na chodzeniu po napiętej taśmie wysoko nad ziemią. W highliningu, taśma jest ustawiona na dużo większej wysokości, na przykład między dwoma skałami lub – tak jak w Lublinie – budynkami.

W tym roku publiczność dołączy do naszych zmagań. Przy wsparciu Miasta Lublin oraz naszych partnerów: Województwa Lubelskiego, Azotów Puławy oraz Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, planujemy utworzyć specjalną strefę warsztatową na Błoniach Zamkowych, dzięki której każda chętna osoba będzie mogła spróbować pochodzić po taśmie, w bezpiecznych warunkach. Dodatkowo wśród tegorocznych atrakcji, które również znalazły się w programie Carnavalu, pokażemy spektakl trickline’owy, gdzie topowi slacklinerzy Filip Oleksik oraz Mortiz Purer zaprezentują swoje niewiarygodne, synchroniczne akrobacje na taśmie trickline przy akompaniamencie wiolonczeli. Dla miłośników i miłośniczek mocniejszych wrażeń zaplanowaliśmy także pokazy freestyle highline w wykonaniu Davida „Sakalomo” Paloma’y. Ten niesamowity slackliner, niezaprzeczalnie jeden z najlepszych freestyle’rów w świecie slackliningu, zaprezentuję swoje umiejętności na taśmie rozpiętej między Bramą Krakowską a Ratuszem. – opowiada Marceli Wydra, koordynator Urban Highline Festival.

carnaval sztukmistrzów 2023

Lista miejsc, gdzie będą chodzić po linach na wysokości w Lublinie

W tym roku występy podniebnych artystów, zobaczymy w następujących miejscach:

Na lubelskim rynku
przy Bramie Krakowskiej
Archikatedrze Lubelskiej
Lubelskim Centrum Konferencyjnym
Centrum Spotkań Kultur
oraz powrócą najdłuższe taśmy pomiędzy Urzędem Miasta i Urzędem Wojewódzkim na ulicy Wieniawskiej.

Czytaj więcej o Carnaval Sztukmistrzów:

Uliczne występy na najwyższym poziomie i Harmonogram Carnaval Sztukmistrzów

Pigułka wiedzy fana High Highline Festivalu

  • Slacklinerzy chodzą po taśmach (nie linach!), które są szerokie na około 2,5-5 cm i zazwyczaj wykonane z nylonu lub poliestru.
  • Slacklining ma swoje korzenie w kulturze koczowniczej. Praktyka chodzenia po napiętej taśmie jest znana wśród niektórych plemion w Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Dla tych społeczności slacklining był nie tylko formą rozrywki, ale także częścią tradycji i ceremonii.
  • Niektórzy slacklinerzy podejmują się wyzwań i próbują ustanawiać rekordy świata. Rekord dla najdłuższego przejścia na slackline wynosi około 1,5 km! Jest to imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę konieczność utrzymywania równowagi i siłę przez tak długą odległość.
  • Trickline to jedna z głównych dyscyplin slackliningu, w której slacklinerzy wykonują różnego rodzaju triki, akrobacje i skoki na napiętej taśmie. Tricklining koncentruje się na kreatywności, wyrazistości i spektakularności ruchów, dodając elementy akrobatyki i freestyle’u do podstawowego chodzenia po taśmie.
  • Freestyle highline to połączenie dwóch dyscyplin – freestyle’u i highline’u – w ramach slackliningu. Jest to zaawansowana forma slackliningu, w której slacklinerzy wykonują różnorodne triki, akrobacje i sekwencje na wysoko napiętej taśmie rozwieszonej na dużej wysokości.

Zobacz również Święto Sztuki Cyrkowej w Lublinie i Wielka Cyrkowa Parada

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.