Były operator Lubelskiego Roweru Miejskiego z wysoką karą od UOKiK za okres, w którym działał m.in. w Lublinie

MPK Lublin będzie operatorem rowerów miejski przez najbliższe 5 lat
MPK Lublin będzie operatorem rowerów miejski przez najbliższe 5 lat | fot. Dominik Wąsik

UOKiK nałożył karę w wysokości niemal 800 tys. złotych na firmę Nextbike, byłego operatora systemu wypożyczalni rowerów Lubelski Rower Miejski. Firma stosowała klauzule abuzywne, m.in. jednostronnie zmieniała umowy klientom.

31 października 2022 roku był ostatnim dniem prowadzenia przez spółkę Nextbike Polska systemu wypożyczalni rowerów Lubelski Rower Miejski. Od wiosny 2023 roku system LRM jest zarządzany przez spółkę MPK Lublin, z którą podpisano 5-letnią umowę. O tym pisaliśmy tu: Lublin wyda ponad 10 milionów złotych na rowery miejskie

Operator wypożyczalni rowerów z dużą karą

W poniedziałek (19.02) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o ukaraniu spółki Nextbike Polska. Jak ustalił prezes UOKiK, spółka stosowała w umowach z konsumentami klauzule, które miały charakter abuzywny.

Jak wyjaśniano, wypożyczanie rowerów od Nextbike odbywa się na zasadzie umowy czasowej, która obowiązuje na okres wypożyczenia. Ale aplikacja do obsługi wypożyczeń, na której klienci mają środki finansowe na opłacenie korzystania z rowerów, jest umową ciągłą – klienci mają ją na telefonie cały czas.

„Konsument przechowuje na nich środki, które w razie niewykorzystania, przechodzą na kolejne wypożyczenia. Zmiany takich umów są uzależnione od odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej. Zakwestionowane przez Prezesa Urzędu postanowienia upoważniały przedsiębiorcę do jednostronnej zmiany zawartych w regulaminach zapisów, bez określenia żadnych przesłanek takich działań. Nextbike Polska wykorzystał to uprawnienie w 2020 r., gdy wprowadził w kilku miejscowościach na terenie kraju jednorazową opłatę za korzystanie z kont użytkowników w wysokości 10 złotych” – podaje UOKiK.

Lubelski Rower Miejski
Lubelski Rower Miejski | fot. Dominik Wąsik

„W konsekwencji aktualne konta konsumentów zostały tą kwotą obciążone, a ci, którzy mieli zdeponowane na nich mniejsze środki, otrzymywali wezwania windykacyjne do zapłaty brakujących kilkuzłotowych należności” – dodaje UOKiK.

O zmianach regulaminów konsumenci dowiadywali się mailowo. Jeżeli w ciągu 14 dni nie wysłali do spółki pisemnej informacji, że nie wyrażają na nie zgody, spółka uznawała, że zaakceptowali nowe warunki. Z kolei odmowa była dla operatora sieci rowerów miejskich równoznaczna z rozwiązaniem umowy. To kolejny przykład, jak spółka zaburzała równowagę stron zobowiązania.

Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji, po uprawomocnieniu decyzji, będzie musiała zapłacić ponad 791 tys. zł kary i poinformować o decyzji Prezesa UOKiK konsumentów, którzy będą mogli na tej podstawie dochodzić swoich praw w sądzie. Odpowiednie oświadczenia przedsiębiorca opublikuje także na stronie internetowej spółki oraz na jej profilu na portalu Facebook.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.