Burze z gradem, wiatr 100 km/h i nawalne opady deszczu. IMGW wydało ostrzeżenie 2. stopnia dla woj. lubelskiego

drzewo burza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

IMGW wydało ostrzeżenie 2. stopnia przed silnymi burzami z gradem i nawalnymi opadami deszczu na Lubelszczyźnie. Należy się spodziewać burz i opadów deszczu do 50 mm oraz porywów wiatru do 100 km/h.

Uwaga na burze z gradem i nawalne opady deszczu! IMGW wydało pomarańczowy stopień ostrzeżenia dla woj. lubelskiego

„Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu silnym i ulewnym, a w czasie burz także nawalnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia – miejscami od 30 mm do 50 mm. W czasie burz, które wystąpią głównie w ciągu dnia, porywy wiatru do 100 km/h oraz grad” – prognozuje Michał Folwarski z IMGW.

AKTUALIZACJA: IMGW podniósł stopień ostrzeżenia meteorologicznego dla województwa lubelskiego – Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Niewykluczona trąba powietrzna

Prognoza pogody na dziś – poniedziałek 29 czerwca 2020

Dziś Polska nadal będzie w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju chłodnego frontu atmosferycznego, który na odciętym, płytkim niżu będzie tworzył zafalowanie, przez co będzie przemieszczał się dość wolno. Od zachodu kraju za frontem zacznie rozbudowywać się klin wysokiego ciśnienia.

„Dzisiejsze burze z uwagi na duży gradient termiczny pomiędzy masami powietrza, przed i za frontem, oraz duże zasoby energii konwekcji i wiele warunków termodynamicznych spowoduje że mogą mieć bardzo gwałtowny przebieg” – ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne, nawalne opady deszczu do około 40-60 mm, a lokalnie nawet więcej (w szczególności na obszarach górskich i podgórskich). Dodatkowo pojawi się silny wiatr do około 80-90 km/h, a w przypadku superkomórek lub burzy wielokomórkowej nie można wykluczyć porywów do około 100 km/h.

Burzom oprócz silnego deszczu i niszczących porywów wiatru mogą towarzyszyć opady gradu średnicy około 5 cm, lokalnie wielkość gradzin może być większa, zwłaszcza w przypadku wystąpienie burzy superkomórkowej. Ze względu na sprzyjające warunki oraz rodzaj burz nie można wykluczyć pojawienia się tornada.

Burze pojawią się w godzinach popołudniowych, ich największa aktywność przypadać będzie na godziny późno popołudniowe, wieczorne oraz nocne, zwłaszcza w pierwszej połowie. Komórki burzowe będą przemieszczać się głównie w kierunku wschodnim oraz wschodnio, północno-wschodnim.

Źródło: IMGW / Polscy Łowcy Burz

06outlook 202.06.29
Dzisiejsza prognoza pogody 27.06.2020 | Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.