Budżet Obywatelski 2024. Mieszkańcy zdecydują, na co przeznaczyć ponad 14 mln zł. Jak zagłosować?

Budżet Obywatelski Lublin - głosowanie
Budżet Obywatelski Lublin - głosowanie | fot. Miasto Lublin

W piątek (22 września) rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej, dziesiątej już edycji, mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 129 projektów. Głosowanie potrwa do 10 października, a udział w nim może wziąć udział każdy mieszkaniec Lublina. Na realizację zwycięskich projektów w ramach tegorocznej edycji przeznaczono ponad 14 mln zł.

Budżet Obywatelski Lublin 2024 – jak i gdzie zagłosować

W 10. edycji Budżetu Obywatelskiego głosować może każda osoba, która jest na stałe zameldowana w Lublinie lub dopisała się do listy osób głosujących na projekty BO. W tym celu wystarczy wypełnić oświadczenie znajdujące się na karcie do głosowania w jednym z punktów. Każda osoba ma do dyspozycji 4 głosy: 2 na projekty dzielnicowe i 2 na ogólnomiejskie.

Głosowanie trwa od 22 września do 10 października.

Przez internet lub za pomocą papierowego formularza

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, dostępne są 2 sposoby głosowania: tradycyjnie i za pośrednictwem internetu.

Aby oddać głos w formie elektronicznej, należy wejść na stronę lublin.eu i kliknąć zakładkę poświęconą głosowaniu. System poprosi o podanie imienia i nazwiska oraz 4 ostatnich cyfr numeru pesel. Aby potwierdzić głos, należy wprowadzić numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, na który przyjdzie wygenerowane indywidualnie hasło. Na jeden podany numer telefonu / e-mail może zagłosować maksymalnie 5 osób.

Głosując w wersji tradycyjnej, należy osobiście wrzucić kartę do urny w wyznaczonym punkcie. Formularze dostarczone w imieniu osób trzecich nie będą przyjmowane. Dla wygody punkty do głosowania zlokalizowane będą w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Karta do głosowania wraz z listą lokalizacji punktów znajduje się na stronie lublin.eu.

Budżet Obywatelski Lublin 2024 – budżet i podział środków

Projekty dzielą się na dwie grupy. Pierwszą tworzą projekty ogólnomiejskie, które dzielą się jeszcze na nieinwestycyjne i inwestycyjne. Druga to projekty dzielnicowe. Do rozdysponowania jest ponad 14 milionów złotych.

Projekty dzielnicowe, czyli takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Ich maksymalna wartość nie może przekroczyć 400 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu.

Projekty ogólnomiejskie dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Projekty ogólnomiejskie dzielą się na:

  • nieinwestycyjne – tzw. „miękkie”, które nie przewidują realizacji inwestycji, czyli dotyczą np. organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy animacji społecznej. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł;
  • inwestycyjne – tzw „twarde”, są to projekty o zasięgu oddziaływania wykraczającym poza obszar jednej dzielnicy. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 1 mln zł. Może obejmować maksymalnie dwa zadania inwestycyjne, przez co rozumie się przedsięwzięcie o spójnym zakresie rzeczowym, zarówno pod względem lokalizacji, jak i przeznaczenia, mające za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. Np. remont dwóch sąsiadujących ulic będzie jednym zadaniem inwestycyjnym, ale remont dwóch ulic w różnych lokalizacjach, to już dwa odrębne zadania. Zgłoszony pomysł nie może zakładać stworzenia wyłącznie dokumentacji.

Dalsze informacje, w tym kompletną listę tegorocznych projektów i opis każdego z nich, możecie znaleźć na tej stronie.

Budżet Obywatelski Lublin 2023 – lista projektów do głosowania

Spośród 129 projektów, w tym 87 dzielnicowych i 42 ogólnomiejskich, mieszkańcy Lublina wybiorą te, które trafią do realizacji w przyszłym roku. Dalsze informacje, w tym kompletną listę tegorocznych projektów i opis każdego z nich, możecie znaleźć na tej stronie: https://decyduje.lublin.eu/pl/budzet-obywatelski-l/x-edycja/projekty2024/

Zobacz także: Lublin. Ruszyły zapisy na kursy redukujące punkty karne. Chętnych nie brakuje, ale tanio nie jest [CENA, ZAPISY]

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Tak a na Felinie juz 2 lata czekamy na plac zabaw dla dzieci z budzetu obywatelskiego…..
    Ciekawe czy w tym roku cos sie uda zalatwic…… moze tez wygra rozbudowa placu zabaw i poczekamy kolejne lata….. widac za malo radnych na Felinie mieszka, w innych dzielnicach szybko inwestycje ida