Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 trwa od dziewięciu miesięcy. Zaglądamy na plac budowy [ZDJĘCIA]

Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80 z lotu ptaka
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80 z lotu ptaka | fot. Miasto Lublin

Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 w Lublinie rozpoczęła się w maju 2023 r. Sprawdzamy, jak wygląda postęp na niecały rok przed planowanym zakończeniem.

Zima odpuściła, prace ziemne ruszyły

Na terenie inwestycji prowadzone są roboty drogowe oraz z branży elektroenergetycznej i sanitarnej. Na ciągu głównym ul. Lubelskiego Lipca ’80 zakończono przebudowę kanalizacji sanitarnej o średnicy 1600 mm. Długość przebudowanego kolektora sanitarnego wynosi 150 m. W trakcie jest budowa kanalizacji deszczowej oraz przebudowa sieci niskiego i średniego napięcia. Gotowa jest już przebudowana magistrala wodociągowa o średnicy 500 mm i długości blisko 60 m. Jednocześnie wykonywane są roboty ziemne oraz te związane ze wzmacnianiem podłoża.

W gruncie umieszczono już ponad 7,8 tys. betonowych kolumn z głowicą żwirową. Ostateczna ich liczba wyniesie 9 tys. Na wykonanych kolumnach realizowane jest dodatkowe wzmocnienie w postaci materaca z geosiatki o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, wypełnionej kruszywem. Z kolei na ulicach bocznych objętych zakresem inwestycji: Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej prace koncentrują się głównie na branży sanitarnej i elektrycznej. W ramach branży sanitarnej, dodatkowo MPWiK rozbudowuje kanalizację sanitarną i sieć wodociągową.

„Całkowite zaawansowanie robót wynosi ok. 20%, a ich wartość przekroczyła ponad 20 mln zł” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Tak będzie wyglądać przedłużenie ulicy

Docelowo ul. Lubelskiego Lipca ’80 zostanie przedłużona na odcinku od skrzyżowania z ul. Diamentową i ul. Krochmalną do ul. Cukrowniczej. Drogę przewidziano na całej długości jako dwujezdniową, trzypasową, z buspasami z kanalizację deszczową oraz oświetlenie uliczne. Zakres inwestycji obejmuje budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych.

Ponadto wykonawca zbuduje dwie sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach z ul. Włościańską i ul. Cukrowniczą. Przebudowę przejdą również odcinki ulic bocznych m.in. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok i wewnętrznej Dzierżawnej.

Zakończenie prac planowane jest z początkiem lutego 2025 r. Inwestycję o wartości 96 mln zł realizuje spółka Strabag.

ZDJĘCIA Z BUDOWY

Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 | fot. Miasto Lublin
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 | fot. Miasto Lublin
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 | fot. Miasto Lublin
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80 z lotu ptaka
Budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 z lotu ptaka | fot. Miasto Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.