Bogdanka bije rekord. W miesiąc na jednej ścianie wydobywczej górnicy osiągnęli 465 metrów postępu

Kombajn górniczy na ścianie LW Bogdanka
Kombajn górniczy na ścianie | fot. Dominik Wąsik

Bogdanka chwali się rekordowym miesięcznym postępem na jednej ze ścian wydobywczych. Górnicy osiągnęli w październiku 465 metrów postępu; to najlepszy wynik w 41-letniej historii wydobycia w kopalni LW Bogdanka.

Górnicy osiągnęli najlepszy wynik w historii kopalni

Postęp ściany w kopalni to proces stopniowego przesuwania frontu ściany węgla podczas eksploatacji. W przypadku ściany 7/VIII/389 znajdującej się w polu wydobywczym Stefanów, gdzie padł w październiku 2023 r. rekord, wydobycie węgla prowadzone jest przy użyciu kombajnu ścianowego. Wspomniany kombajn wyposażony jest w dwa organy urabiające.

„Zadaniem tych organów jest kruszenie węgla i skał zalegających w pokładzie, tj. warstwie skał przeznaczonych do eksploatacji. Po czym uzyskany w ten sposób urobek transportowany jest przenośnikami zgrzebłowymi i taśmowymi do szybu wydobywczego, którym to skipem transportowany jest na powierzchnię w celu dalszej przeróbki, aż do momentu uzyskania parametrów węgla handlowego” – wyjaśnia kopalnia w komunikacie.

Władze kopalni przypominają, iż dotychczas, w całej historii Bogdanki, tylko cztery razy udało się uzyskać wynik przekraczający 400 m postępu w miesiąc. W październiku 2023 r. górnicy na ścianie 7/VIII/389 osiągnęli wynik 465 metrów postępu.

Zobacz także: Roznegliżowane kobiety kilometr pod ziemią. Tak wyglądała sesja z „maszynami” w Bogdance. Spółka wydała oświadczenie

Co wiemy o ścianie 7/VIII/389?

Ściana 7/VIII/389 eksploatowana jest ok. 930 m pod ziemią systemem podłużnym z zawałem skał stropowych w 5-zmianowym systemie pracy tj. 4 zmiany eksploatacyjne i 1 zmiana konserwacyjna. Ścianę eksploatuje oddział wydobywczy G–2, którego stan załogi wynosi 172 pracowników fizycznych i 10 osób dozoru. W październiku eksploatacja ściany była prowadzona przez 26 dni produkcyjne. Chodniki przy ścianowe wykonane są w obudowie ŁPSC 11/K V-36 w rozstawie odrzwi 0,9 m.

Ściana rozpoczęła eksploatację 11 września i do końca września uzyskała postęp 180,5 m. 26 października ściana uzyskała dobowy postęp 21,5 m, wydobycie urobku węglowego wyniosło ok. 30.470 t, a produkcja węgla handlowego ok. 22.517 t, co oznacza, że z 1 metra postępu ściany uzyskano ok. 1417 t urobku węglowego tj. ok. 1047 t węgla handlowego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.