Bogdanka bije rekord. To najdłuższa ściana w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce

Kombajn na ścianie wydobywczej w kopalni LW Bogdanka
Kombajn na ścianie wydobywczej w kopalni LW Bogdanka | fot. Dominik Wąsik

Kopalnia LW Bogdanka właśnie poinformowała o przygotowaniu do eksploatacji najdłuższej ściany nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Rekordowa ściana w Bogdance

Jak przekazała kopalnia w komunikacie, w poniedziałek 29 stycznia 2024 r. o godzinie 8:00, na pierwszej zmianie, LW Bogdanka rozpoczęła eksploatację ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Jej miąższość (grubość pokładu – red.) szacowana jest na ok. 2,8 m. Ściana ta będzie eksploatowana kombajnem ścianowym.

Rekordowa ściana zlokalizowana jest w polu wydobywczym Bogdanka, na głębokości 1020 metrów pod ziemią. Jest to pierwsza ściana w polu czwartym w pokładzie 391. Jej wybieg szacuje się na 3015 metrów. To 98. ściana w historii firmy.

„Na szczególne wyróżnienie zasługuje imponująca długość tej ściany, tj. aż 380 metrów. Bazując na tym parametrze, ściana 1/IV/391 jest nie tylko najdłuższą ścianą w 41-letniej historii kopalni Bogdanka, ale i w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce” – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

W terminologii górniczej, „długość” ściany w kopalni jest to obszar pomiędzy dwoma chodnikami przyścianowymi, w którym eksploatuje się pokład węgla. Z kolei „wybieg” ściany to obszar w głąb górotworu, który przeznaczony jest do eksploatacji dla danej ściany wydobywczej.

9 mln ton węgla w 2024 roku

Plany wydobycia Bogdanki na 2024 rok są imponujące. Kopalnia zamierza w tym roku wydobyć ok. 9 mln ton węgla.

„Obecnie, w pełni realizujemy ogłoszone w Strategii Spółki plany produkcyjne opierające się na miksie 3-4 ścian. Nowa ściana daje nam możliwość elastycznego planowania ruchu w zakładzie górniczym. To także świetna wiadomość w kontekście planów produkcyjnych na 2024 rok, które ustaliliśmy na ok. 9 mln ton” – dodaje Wyligała.

Przypomnijmy, że pod koniec 2023 roku Bogdanka poinformowała o wydobyciu 200-milionowej tony węgla. O tym pisaliśmy tu: Bogdanka wyprodukowała 200-milionową tonę węgla. Symboliczny wynik lubelskiej kopalni

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.